Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kontakty z Dzielnicowym odnośnie "Niebieskiej Karty
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 23:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kiedyś wspomniałam dzielnicowemu o niebieskiej karcie. Usłyszałam ,że owszem mogą założyć ale czy to warto


Staram się nikogo nie krytykowac lecz ten dzielnicowy co ci tak powiedział powinien odarazu pożegnac się z zawodem .

W swoim doświadczeniu zauważyłem i stwierdziłem ,iż założenie "niebieskiej karty" pomogło i to bardzo .



pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
aniznawi



Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 8
Skąd: chorzów

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2007 18:02    Temat postu: Kiedyś wspomniałam dzielnicowemu o niebieskiej karcie. Usłys Odpowiedz z cytatem

Faktycznie ta osoba nie jest już dzielnicowym. Ostatnio "na wizycie" było 2 innych funkjonariuszy. Żałowali że nasz rejon ma pecha i znów nie ma swojego stałego dzielnicowego a oni są tylko na zastępstwie . aniznawi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Malgosia



Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 4

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2007 20:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tym wglądem w Niebieską Kartę to nie tak całkiem jak piszesz.

ZARZĄDZENIE Nr 21 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu przeprowadzania interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie pod nazwą "Niebieskie Karty".

§ 4.Dzielnicowy lub kierownik rewiru dzielnicowych po otrzymaniu w trybie określonym w § 3 ust. 2 karty "A" jest zobowiązany do:

6) umożliwienia osobie pokrzywdzonej zapoznania się, na jej żądanie, z treścią karty "A", dokumentującej przebieg interwencji wobec przemocy w jej rodzinie.

Pozdrawiam
Gosia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Malgosia



Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 4

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2007 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie to wkleję całość rozporządzenia bo nic lepiej nie opisuje tej procedury i praw osób, których ona dotyczy niż ono samo. Może się komuś przyda w bojach z procedurą Smile

ZARZĄDZENIE Nr 21 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu przeprowadzania interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie pod nazwą "Niebieskie Karty".

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688) zarządza się, co następuje:

§ 1.Zarządzenie określa sposoby i terminy inicjowania i organizowania działań, polegających na podejmowaniu i przeprowadzaniu przez policjantów interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie pod nazwą "Niebieskie Karty".

§ 2.1. Policjant podejmuje i przeprowadza interwencję domową na podstawie zawiadomienia, wezwania lub własnych ustaleń świadczących o istniejącej przemocy w rodzinie lub uzasadniających podejrzenie przemocy i uznaniu konieczności udzielenia pomocy jej ofiarom.

2. Podczas przeprowadzania interwencji wobec przemocy w rodzinie policjant ma obowiązek:
1) ustalenia przebiegu zdarzenia, jego przyczyn i następstw,
2) udzielenia ofiarom przemocy niezbędnej pomocy, polegającej w szczególności na wezwaniu pogotowia ratunkowego, straży pożarnej lub zawiadomieniu innych instytucji, które mogą udzielić pomocy,
3) w razie potrzeby podjęcia innych niezbędnych czynności zapewniających ochronę życia, zdrowia i mienia osób będących ofiarami przemocy włącznie z ewentualnym zastosowaniem wobec sprawców przemocy środków przymusu bezpośredniego i zatrzymania,
4) w uzasadnionych przypadkach przeprowadzenia ze sprawcą przemocy rozmowy, dotyczącej w szczególności jego odpowiedzialności za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobami najbliższymi lub pozostającymi pod jego opieką, wezwania go do zachowania zgodnego z prawem i zasadami współżycia społecznego,
5) poinformowania ofiar przemocy o przysługujących im uprawnieniach wyszczególnionych w karcie "B", o której mowa w ust. 4,
6) poinformowania ofiary przemocy o możliwości przekazania, za jej wiedzą i zgodą, właściwym organom państwowym, samorządowym i organizacjom społecznym zobowiązanym do udzielania im wsparcia i pomocy, danych oraz informacji dotyczących stwierdzonego zdarzenia,
7) w przypadkach nie cierpiących zwłoki przeprowadzenia na miejscu zdarzenia czynności procesowych w niezbędnym zakresie, w granicach koniecznych do zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem.

3. Policjant przeprowadzający interwencję sporządza notatkę urzędową dotyczącą przemocy w rodzinie, zwaną dalej "kartą A", której wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia. W zależności od zaistniałych okoliczności dokument ten sporządza na miejscu interwencji lub bezpośrednio po jej zakończeniu we właściwej jednostce organizacyjnej Policji. Jeżeli ofiara przemocy wyraża zgodę na przekazanie danych, o których mowa w ust. 2 pkt 6, policjant udostępnia jej kartę "A" w celu potwierdzenia tej zgody pisemnie.

4. Policjant przeprowadzający interwencję przekazuje ofiarom przemocy w rodzinie "Informację dla ofiar przemocy w rodzinie" zwaną kartą "B", której wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 3.1. Policjant po przeprowadzeniu interwencji przekazuje wypełnioną kartę "A" dyżurnemu właściwej jednostki organizacyjnej Policji, który na jej podstawie dokonuje wpisu do "Rejestru zgłoszonych i przeprowadzonych interwencji" lub do "Książki wydarzeń".

2. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, po otrzymaniu karty "A" od dyżurnego jednostki Policji, zleca przekazanie jej do właściwego miejscowo rewiru dzielnicowych lub dzielnicowego.

3. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, lub wyznaczona przez niego osoba, na podległym mu terenie jest zobowiązany do koordynowania oraz sprawowania nadzoru nad realizacją zadań wynikających z przepisów zarządzenia.

§ 4.Dzielnicowy lub kierownik rewiru dzielnicowych po otrzymaniu w trybie określonym w § 3 ust. 2 karty "A" jest zobowiązany do:
1) założenia teczki zagadnieniowej zatytułowanej "Przemoc domowa" i gromadzenia w niej dokumentacji z interwencji wobec przemocy w tej rodzinie oraz podejmowanych przez niego w tym zakresie czynności,
2) niezwłocznego (nie później, niż w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentacji z interwencji) kontaktu z rodziną, w której nastąpiła przemoc, w celu bliższego rozpoznania sytuacji i zorientowania się, czy i ewentualnie jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna,
3) zapytania ofiary przemocy domowej o zgodę na udostępnienie jej danych osobowych i informacji dotyczących sytuacji rodzinnej organom państwowym, samorządowym i organizacjom społecznym, gdy nie było takiej możliwości podczas interwencji, oraz pisemnego potwierdzenia jej na karcie "A",
4) systematycznych wizyt, co najmniej raz w miesiącu, sprawdzających stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawcy przemocy w rodzinie,
5) dokumentowania w formie notatki urzędowej, każdego kontaktu z rodziną, w której nastąpiła przemoc,
6) umożliwienia osobie pokrzywdzonej zapoznania się, na jej żądanie, z treścią karty "A", dokumentującej przebieg interwencji wobec przemocy w jej rodzinie,
7) podejmowania działań prewencyjnych wobec sprawców przemocy w rodzinie,
Cool przekazywania policjantowi zajmującemu się problematyką nieletnich i patologii informacji dotyczących małoletnich z rodzin, w których występuje przemoc domowa,
9) nawiązywania współpracy z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi zajmującymi się udzielaniem wsparcia i pomocy ofiarom przemocy domowej oraz przekazywania im informacji dotyczących rodzin, w których zachodzi przemoc,
10) podjęcia decyzji o potrzebie przeprowadzenia w danej sprawie postępowania sprawdzającego w przypadku posiadania informacji nasuwających przypuszczenie, że popełniono przestępstwo, a w sytuacji uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa - o potrzebie wszczęcia postępowania przygotowawczego,
11) przekazywania oryginałów notatek urzędowych -kart "A", dotyczących przemocy w rodzinie, do akt postępowania przygotowawczego w przypadku wszczęcia w danej sprawie postępowania, a w teczce zagadnieniowej gromadzenia ich kopii.

§ 5.1. Sprawozdanie statystyczne z przeprowadzonych interwencji domowych wobec przemocy w rodzinie, którego wzór określają przepisy w sprawie sprawozdawczości i planowania w Policji, sporządzają, w formie elektronicznej:
1) w okresie półrocznym:
a) komendy powiatowe/miejskie i rejonowe Policji - w terminie do dnia 10 lipca,
b) komendy wojewódzkie/Stołeczna Policji na podstawie sprawozdań przekazanych z komend powiatowych/miejskich i rejonowych Policji - w terminie do dnia 20 lipca,
2) w okresach rocznych:
a) komendy powiatowe/miejskie i rejonowe Policji - w terminie do dnia 10 stycznia,
b) komendy wojewódzkie/Stołeczna Policji, na podstawie sprawozdań przekazanych z komend powiatowych/miejskich i rejonowych Policji - w terminie do dnia 20 stycznia.
2. Za zgodność informacji z dokumentacją odpowiadają policjanci, którzy wypełniają i sprawdzają zestawienia.

§ 6.1. Dzielnicowy może zakończyć prowadzenie teczki zagadnieniowej, zatytułowanej "Przemoc domowa", dotyczącej danej rodziny, gdy z posiadanej dokumentacji i uzyskanych informacji wynika, że w rodzinie tej nie występuje już zjawisko przemocy.

2. Zakończenie prowadzenia teczki zagadnieniowej dzielnicowy dokumentuje (wskazując przesłanki zakończenia) w formie notatki urzędowej, z której treścią zapoznaje się kierownik jednostki Policji lub osoba przez niego upoważniona.

§ 7.Traci moc zarządzenie nr 25/98 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 listopada 1998 r. w sprawie sposobu przeprowadzania interwencji domowej przez policjantów wobec przemocy w rodzinie pod nazwą "Niebieskie Karty" (Dz. Urz. KGP Nr 7, poz. 37, Nr 12, poz. 7Cool.

§ 8.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jola



Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 6
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2007 22:34    Temat postu: niebieska karta Odpowiedz z cytatem

Ja też po kilkukrotnej interwencji policji przed i po rozwodzie(mieszkamy nadal razem) prosiłam dzielnicowego o założenie niebieskiej karty. Niech pani złoży doniesienie o znęcaniu się. Powinnam, wiem, ale czy to warunek? Mój były mąż czuje się bezkarny. Nie zostawia już śladów na ciele. Na duszy. Trudno to udowodnić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Brzytwa



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 235
Skąd: Żandarmeria

PostWysłany: Nie Maj 25, 2008 12:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niebieskie karty? Przychylam się do wniosku że to fikcja.

Polecam temat:

http://www.ifp.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=4067&start=90&postdays=0&postorder=asc&highlight=
_________________
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem.
Każdy ma prawo zapobiec przestępstwu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Maga



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 781

PostWysłany: Nie Maj 25, 2008 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niedobrze się robi jak się czyta to co w powyższym linku, przynajmniej niektóre fragmenty....szkoda czasu i nerwów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Brzytwa



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 235
Skąd: Żandarmeria

PostWysłany: Nie Maj 25, 2008 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale takie jest niestety życie Embarassed Brak ludzi, masa spraw, brak czasu i tym samym większej możliwości indywidualnego podejścia do danej sprawy, społeczne przyzwolenie na takie zachowania jak znęcanie się nad rodziną ("o On trzyma rodzinę mocną ręką" znacie te bzdury?) i tak dalej.
_________________
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem.
Każdy ma prawo zapobiec przestępstwu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 25, 2008 23:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mili Państwo a ja się z Wami nie zgodzę .
Procedura Niebieskiej Karty to nie jest fikcja .
Nie teoretyzuję piszę to bazując na własnym doświadczeniu .

O czym piszą na IFP a także doświadczenia , które opisujecie mogą się zgadzac tego nie zaprzeczam . Lecz przyczyną jest nieodpowiednie przeszkolenie - brak wiedzy , nieodpowiednie podejście do problematyki .
Brak wsparcia dla pomagaczy - często tak jest . Ponadto jak słusznie zauważono dużo osób za wyznaczniki ma steoreotypy i różnego rodzaju mity dotyczące przemocy w rodznie .

Ponadto po to jest właśnie to forum z chęcią z każdym porozmawiam , postram się pomóc w danej sprawie [ oczywiście w miarę możliwości ]

Arrow w razie pytań proszę piszac na pw tego forum

pozdrawiam .
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mąż



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 130

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 11:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alicja30 napisał:
Spotkałam się z wykorzystaniem niebieskiej karty przez sprawcę a nie ofiarę. Można tam napisać wszystko i nie udowadniać tego. Moja bratowa, która jest bardzo agresywna, wielokrotnie podrapała mego brata, udezyła w twarz, ciągle go ponieża, wyzywa zbiera teraz dowody ponieważ chce się z nim rozwieść. Kochanek chce się wprowadzić do ich mieszkania a ona jak najszybciej chce wyrzucić mojego brata z domu. Bezpodstawnie wezwała policję, udawała że ją pobił a w niebieskiej karcie napisała że groził że ją zabije. Teraz ona ma dowód mimo, że to on jest tu ofiarą. Ofiary niestety proszą o pomoc w ostateczności a agresorzy wykorzystują takie niebieskie karty po to aby jeszcze bardziej gnębić ofiary. Może to przypadek jednostkowy ale może mi ktoś odpowie jak postąpić w takiej sytuacji.
Alicja
Na tym forum nikt Ci na to pytanie nie odpowie. Tutaj jak napiszesz, że kobieta może być sprawcą przemocy to spotykają Cię wsciekłe i fanatyczne ataki. Z przykrością stwierdzam, że dla wielu obecnych tutaj przemoc=męzczyzna. Jest to tutaj niemal jak dogmat. Każdy kto ośmiela się temu sprzeciwić jest natychmiast opluwany (z nielicznymi wyjątkami kiedy o przemocy kobiety pisze inna kobieta).
Zjawisko przemocy domowej jest mimo wszystko nie zbadane i nie zdefiniowane precyzyjnie - zwłaszcza jeśli chodzi o kobiece oblicza. Jest to problem niezwykle zlożony. Na Zachodzie pisze i mówi się coraz więcej o tym. U nas nadal tkwimy w stereotypach, łącznie z policją, dla której kobieta jako sprawca przemocy domowej nie istnieje.

Zobaczysz ile będzie epitetów i inwektyw pod moim adresem po tym poście.
Jeśli chcesz porady to podaj mi proszę maila na priv-a.


Ostatnio zmieniony przez mąż dnia Pon Maj 26, 2008 12:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gigi31



Dołączył: 18 Kwi 2008
Posty: 893

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja miałam niebieska karte...pisze miałam poniewaz została mi ona zalozona 05.12.2006 roku
w styczniu 2008 roku pan dzielnicowy przyjechal poinformował mnie że przez rok czasu nie zlozłam pisemnej skargi więc on ja jakby wkłada do biurka... był u nas na rozmowie z 4 razy
raz nawet przez ulice zapytal mnie w obecnosci męza czy jest mi lepiej a co ja mialam odpowiedzieć??????????? Faktem jednak jest że mąz po za lożeniu karty nie uderzył mnie juz ....bardziej sie pilnuje przed ludzmi ...dba o wszelakie pozory....Dlatego uważam że jest to dobra rzecz JESTEM ZA
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
gigi31



Dołączył: 18 Kwi 2008
Posty: 893

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aaaa zapomniałam dodac Pan dzielnicowy był dobrym czlowiekiem i naprawde się staral .....nie mam do niego żadnych pretensji wykonywal dobrze swoją prace i uzyskal efekt dobry bo mąz nie uderzył więcej ...a że prawo jest prawem to juz inna strona medalu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maga



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 781

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 12:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mąż - masz rację problem jest zlożony - agresję moga stosować zarówno kobiety jak i mężczyźni, nikt tego tutaj nigdy nie negował, ale to czy bardziej agresywne są kobiety czy mężczyźni trudno powiedzieć, każdy przypadek jest inny i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
bo jakbyś chciał zmierzyć poziom agresji? to jest niemierzalne i względnie, subiektywnie odczuwqane przez każdego, bo nawet bic kogoś czy niszczyc przedmioty mozna robic w różny sposób
kobiety ponieważ częściej zgłaszają przemoc są czesciej lekceważone przez instytucje powołane do pomagania im, w Tobie jest dużo żalu bo czujesz się niezrozumianym na forum, a zastanawiałes sie jak czują sie kobiety?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mąż



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 130

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 13:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maga napisał:
a zastanawiałes sie jak czują sie kobiety?
nie rozumiem dlaczego na tym forum problem przemocy rozpatruje się w aspekcie

kobieta-mężczyzna
a nie

sprawca-ofiara?

Kobieta będąca ofiarą przemocy czuje to samo co mężczyzna-ofiara

Do czegi prowadzi takie uproszczenie? Do tego, że w społeczeństwie mamy zakodowany schemat: przemoc=męzczyzna.

Nie da się w sposób matematyczny zmierzyć przemocy. Ale przymykanie oczu na przemoc kobiet jest kłamstwem.

Mężczyźni często nie potrafią definiować przemocy, ponieważ od pokoleń kodowano w nich, że wyzwiska ze strony partnerki do babskie humory i fanaberie, że agresja żony wynika z tego, że mąż "nie umie sobie z babą poradzić itd. itd. Kobiety rzadziej stosują przemoc fizyczną. Częściej uciekają się do psychicznej - równie, a może bardziej destrukcyjnej. Ilu jest mężczyzn, którzy zgłosili policji, że żona go wyzywa lub robi niepochlebne uwagi na temat jego wyglądu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mąż



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 130

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 14:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mąż napisał:
Zobaczysz ile będzie epitetów i inwektyw pod moim adresem po tym poście.
Proszę. Jest odzew.
http://www.forum.niebieskalinia.pl/viewtopic.php?t=1065
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group