Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozwód- ból dla dzieci
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Lip 21, 2009 9:24    Temat postu: Rozwód równa się wojna o dziecko? Odpowiedz z cytatem

Rozwód równa się wojna o dziecko?
Katarzyna Jachacy

W prawie polskim przepisy dotyczące rozwodu zawarte są w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym w artykułach od 56 do 61.

Regulacje dotyczące zaś postępowania sądowego w zakresie rozwodu zawarte są Kodeksie postępowania cywilnego w artykułach od 425 do 446.

Poniżej przedstawione zostaną podstawowe regulacje dotyczące przesłanek rozwodowych oraz postępowania rozwodowego sądowego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień praktycznych widzianych z perspektywy adwokata reprezentującego strony w postępowaniach rozwodowych.

Sąd może orzec rozwód, jeżeli ustali w postępowaniu sądowym, wskutek przeprowadzonego postępowania dowodowego, iż pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Rozkład ten wyraża się w trzech sferach przyjmowanych jako podstawowe dla relacji małżeńskich, tj.: w sferze emocjonalnej, w zakresie więzi fizycznej i wspólności gospodarczej. Mówiąc wprost małżonkowie żądający orzeczenia rozwodu ich związku nie mogą się darzyć uczuciem miłości, nie mogą ich łączyć więzy pożycia fizycznego oraz nie mogą wspólnie prowadzić gospodarstwa domowego. Praktyka sądowa spraw rodzinnych pokazuje, iż rozkład pożycia jest zupełny, gdy dotyczy co najmniej trzech w/ w sfer relacji małżeńskich oraz trwały, gdy obiektywnie rzecz ujmując nie można przyjąć, iż małżonkowie zechcą wspólnie podjąć pożycie małżeńskie. Kryzys małżeński nawet poważny nie stanowi postawy dla żądania orzeczenia rozwodu, podobnie jak wystąpienie rozkładu pożycia, które nie jest jednocześnie i zupełne i trwałe.

Pomimo spełnienia przesłanek wskazanych powyżej, czyli umożliwiających orzeczenie rozwodu, rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli: wskutek orzeczenia rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci stron lub orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, jak też wówczas gdy żąda rozwodu małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia, chyba że drugi z małżonków wyrazi zgodę na rozwód, lub też brak zgody na rozwód w takich okolicznościach jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Sąd prowadząc postępowanie sądowe mające na celu ustalenie czy można orzec rozwód ma obowiązek zbadać czy dobro dziecka nie stoi w sprzeczności z żądaniem rozwodu. Praktycznie rzecz ujmując, z zastrzeżeniem, iż każdy przypadek rzetelnie należy rozpatrywać uwzględnając jego specyfikę, najczęściej w sytuacji, gdy rodzina nie mieszka wspólnie, tj.: dzieci najczęściej zamieszkują z matką, a ojciec oddzielnie i w takiej sytuacji faktycznej prowadzone jest postępowanie, to wówczas można przyjąć, iż sam fakt orzeczenia rozwodu nie ma bezpośredniego wpływu na sytuację opiekuńczo - wychowawczą dziecka.

Podobnie, gdy strony w sposób zgodny prezentują swoje stanowisko co do warunków rozwodu i sąd ustali, iż niezależnie od rozwodu małżonkowie jako rodzice współpracują w zakresie wychowywania i opieki nad dzieckiem, można także przyjąć, iż sytuacja taka nie powoduje powstania sprzeczności pomiędzy rozwodem, a dobrem dziecka. W przypadku zaś, gdy sąd ma wątpliwości w zakresie sytuacji opiekuńczo - wychowawczej dziecka w toku rozwodu może zlecić wykonanie wywiadu kuratora w miejscu zamieszkania dziecka czy dopuścić dowód z opinii Rodzinnego Ośrodka Opiekuńczo- Diagnostycznego na okoliczności, których ustalenie ma znaczenie w sprawie, najczęściej dotyczy to np.: relacji emocjonalnych dziecka z rodzicami, walorów jakie posiadają rodzice w kontekście gwarancji sprawowania właściwie władzy rodzicielskiej, etc. W szczególności, gdy rozwodzący się rodzice pozostają w konflikcie co do spraw dziecka, najczęściej przeprowadzenie tego dowodu jest niezbędne.

Zasadą jest, że przy orzekaniu rozwodu sąd ustala winę małżonków w przyczynach rozkładu pożycia małżeńskiego stron, chyba, że obie strony wniosą o zaniechanie ustalania winy. W praktyce adwokackiej zaobserwować można sukcesywny spadek popularności domagania się przez małżonków w toku rozwodu ustalania winy. Z reguły sytuacje te mają miejsce w przypadkach bardzo mocnych konfliktów pomiędzy stronami, gdzie poza samym orzeczeniem rozwodu istnieją jeszcze liczne inne kwestie sporne.

Postępowanie rozwodowe, w ramach którego sąd poprzez postępowanie dowodowe ustala przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego oraz winę stron w tych przyczynach, należy do postępowań długotrwałych i trudnych. Przyczyny rozkładu pożycia mogą być zawinione przez stronę lub strony lub też niezawinione. Do najbardziej popularnych przyczyn należy aktualnie zdrada małżeńska lub wręcz pozostawanie z konkubinacie z inną osobą, pomimo formalnego trwania związku małżeńskiego, wszelkiego rodzaju uzależnienia takie jak alkoholizm, uzależnienie od hazardu, etc. Ważne jest, iż sąd ustalając winę w przyczynach rozkładu pożycia nie ustala, który z małżonków w jakim stopniu ponosi winę. Można posłużyć się przykładem, mąż dopuścił się zdrady małżeńskiej - co zostało udowodnione, a żona - była kłótliwa ? co także zostało udowodnione, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż sąd ustali winę obu stron. Jak udowadnia się winę- poprzez zeznania świadków, dowody z dokumentów, np.: mogą to być zapisy połączeń rozmów telefonicznych czy kontaktów sms, listy, wydruki mailowe, czasem imienne bilety - np.: lotnicze- etc. Coraz bardziej popularnym dowodem stają się raporty prywatnych detektywów, którzy także mogą zeznawać w postępowaniu rozwodowym w charakterze świadków.

W sytuacji, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, tj.: albo gdy dzieci nie mają w ogóle, albo gdy dzieci są już pełnoletnie, wówczas Sąd orzeka obowiązkowo tylko o rozwodzie i kosztach postępowania, a postępowanie dowodowe można ograniczyć de facto - przy zgodnym stanowisku stron do przesłuchania obojga małżonków. Nie jest wówczas konieczne przeprowadzanie innych dowodów i istnieje możliwość zakończenia postępowania na jednym terminie rozprawy.

W sytuacji gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, sąd orzekający o rozwodzie ma obowiązek poza orzeczeniem o rozwodzie i o kosztach procesu, orzec także w następujących kwestiach: władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania małoletnich dzieci i o alimentach na rzecz dzieci. Ponadto możliwe jest także ustalenie w wyroku rozwodowym: kontaktów z dziećmi tego rodzica, z którym po rozwodzie dzieci nie będą mieszkały, jak też możliwe jest np.: zgodnie podzielenie majątku dorobkowego stron - co jednakowoż pociąga za sobą dodatkowe zarówno formalności jak i koszty i w praktyce sądowniczej nie jest często spotykane.

W toku rozwodu sąd może na żądanie jednego z małżonków orzekać także o alimentach pomiedzy małżonkami, choć nie jest to często praktykowane. Ponadto dość często spotykane jest żądanie ustalenia sposobu korzystania z mieszkania przez czas wspólnego zamieszkiwania przez małżonków w tym mieszkaniu po rozwodzie. Jest to rozwiązanie przejściowe, nie ma żadnego związku z podziałem majątku, a czasem bywa bardzo przydatnym instrumentem.

Ważne jest, iż żądanie takiego ustalenia jest możliwe, gdy małżonkowie faktycznie wspólnie ze sobą jeszcze mieszkają, niezależnie od faktu, jaka jest konstrukcja prawna tego zamieszkiwania. Np.: takiego ustalenia może żądać osoba, która jako żona zamieszkuje wraz z mężem w mieszkaniu, które nie stanowi majątku wspólnego stron, lecz albo majątek odrębny, albo np.: jest to mieszkanie tzw.: komunalne, w którym małżonkowie zamieszkują na podstawie umowy najmu.

Jeżeli małżonkowie posiadający małoletnie dzieci uzgodnią warunki rozwodu, a jednocześnie w ich sytuacji życiowej przesłanki rozwodowe są spełnione i nie ma przesłanek, które uniemożliwiają uzyskanie rozwodu ? np.: dobro małoletnich dzieci nie ucierpi wskutek rozwodu ? istnieje procesowa możliwość przeprowadzenia całego postępowania sądowego podczas jednego terminu rozprawy.

Niezbędne jest jednak wówczas przesłuchanie świadka - jednego lub dwóch ? na okoliczność aktualnej sytuacji opiekuńczo - wychowawczej dziecka lub dzieci. Świadkowie ci muszą znać dziecko, jego warunki życiowe, co najmniej ogólnie stan zdrowia, miejsce nauki, etc. Świadkiem takim praktycznie może być każdy, kto co do zasady spełnia wymogi przewidziane w przepisach, czyli np.: zarówno osoba obca dla stron - często opiekunka, koleżanka, kolega, jak też członkowie rodziny stron - np.: rodzice małżonków, ich rodzeństwo, etc.

Trzeba wskazać, iż aktualnie w toku postępowania sądowego o rozwód nie istnieje już instytucja tzw.: posiedzeń pojednawczych, które przez całe lata były obligatoryjne, a wiedza na ich temat jest dość powszechna wśród klientów kancelarii adwokackich. Obecnie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zawierają natomiast instytucję mediacji, z której w toku procesu, za zgodą obu stron postępowania mogą skorzystać małżonkowie.

Należy pamiętać też, iż raz w toku postępowania możliwe jest zawieszenie toku rozwodu na zgodny wniosek stron, celem podjęcia próby ratowania małżeństwa. Jeżeli przed upływem roku od daty wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania żadna ze stron nie złoży wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania, sąd wyda postanowienie o umorzeniu postępowania rozwodowego. Gdyby zaś po upływie trzech miesięcy, a przed upływem roku, od daty zawieszenia, któraś ze stron na bazie braku porozumienia, złożyłaby wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania, sąd powinien wydać postanowienie o podjęciu tegoż postępowania, a następnie wyznaczyć termin rozprawy w sprawie.

Dokumenty, które są niezbędne do załączenia do pozwu o rozwód to odpis skrócony aktu małżeństwa stron oraz odpisy skrócone aktów urodzenia, zaświadczenie o zarobkach bądź inny dokument dowodzący wysokość dochodu. Sądem właściwym do złożenia pozwu o rozwód jest wyłącznie sąd okręgowy właściwy wedle ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli choćby jeden z małżonków mieszka nadal w zakresie właściwości tego sądu. Jeżeli tak nie jest, właściwym sądem dla rozwodu jest sąd wedle miejsca zamieszkania osoby pozwanej.

Koszty postępowania rozwodowego kształtują się następująco: wraz ze złożeniem pozwu o rozwód należy uiścić wpis stały w kwocie 600,- PLN, który najczęściej opłaca się znakami sądowymi. Po przeprowadzeniu postępowania, w wyroku kończącym sprawę w I instancji sąd orzeka o kosztach całego postępowania. Koszty te uzależnione są od wielu czynników, np.: czasu trwania procesu, wysokości dochodów małżonków i średnio kształtują się na poziomie od 600,- PLN do kilku tysięcy złotych.

Z reguły, jeżeli rozwód nie zawiera ustaleń odnośnie winy i trwa od jednej do dwóch czy trzech rozpraw, to koszty procesu rozkładane są mniej więcej równo po obu stronach postępowania i nie są bardzo wygórowane. Zasadą jest, iż ten kto przegrywa sprawę ponosi koszty, lecz od tej reguły przepisy przewidują szereg wyjątków. Zawsze też osoba, która, jak mówią przepisy, nie jest w stanie ponieść kosztów procesu bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny, może ubiegać się o zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych albo w całości, albo w części. W tym celu należy do pozwu załączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku i dochodach, dla którego istnieje specjalny druk, dostępny zarówno w sekretariatach sądowych jak i w internecie, np.: na stronach internetowych ministerstwa sprawiedliwości, czy poszczególnych sądów.

Od wyroku sądu I instancji każdej ze stron przysługuje apelacja. Można zrobić to albo poprzez wniesienie w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem, a następnie po doręczeniu przez sąd tego wyroku z uzasadnieniem w terminie 14 dni złożyć apelację, albo poprzez złożenie w termine 21 dni od daty ogłoszenia wyroku apelacji (nie czekając na uzasadnienie sądu I instancji).

Uzyskanie uzasadnienia jest potrzebne, jeżeli chce się dobrze zaskarżyć wyrok. Z praktyki adwokackiej wynika, iż dopiero uzyskanie uzasadnienia pozwala na przeprowadzenie wnikliwej krytyki wyroku, a w konsekwencji prawidłowego i rzetelnego sporządzenia apelacji. Apelację wnosi się do sądu apelacyjnego, lecz co bardzo ważne za pośrednictwem sądu okręgowego, co oznacza, że pismo zawierające apelację trzeba złożyć w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok.

Sąd II instancji, którym jest sąd apelacyjny może utrzymać wyrok sądu I instancji w mocy - a więc pozostaje on wówczas bez zmian, może wyrok I instancji zmienić lub może też uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi I instancji. Wyrok sądu apelacyjnego (II instancji) jest prawomocny i kończy postępowanie w sprawie. Od wyroku sądu apelacyjnego nie przysługuje już skarga kasacyjna w zakresie rozwodu.

W ciągu trzech miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego osoba, która na skutek zawarcia małżeństwa zmieniła nazwisko, ma prawo złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego o powrocie do poprzedniego nazwiska ? noszonego przed rozwodem.

Ważnym z praktycznego punktu widzenia jest, że wyrok rozwodowy w zakresie ustaleń dotyczących władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania małoletnich oraz alimentów może ulec zmianie, jeżeli już po zakończeniu i uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, na późniejszym etapie zaistnieje konieczność zmiany którejkolwiek z w/ w kwestii, które są obligatoryjnymi składnikami wyroku rozwodowego, gdy w rodzinie znajdują się w chwili orzekania rozwodu małoletni. Podobnie inne sprawy dotyczące małoletnich, które ujawnią się po zakończeniu postępowania rozwodowego, np.: zagadnienie ustalenia kontaktów rodzica z dzieckiem, etc. Należy wówczas przed właściwym Sądem Rejonowym, Wydziałem Rodzinnym i Nieletnich, złożyć albo pozew - np.: o podwyższenie alimentów, albo wniosek - np.: o ustalenie kontaktów z małoletnimi dziećmi.

Na zakończenie wypowiedzi, której celem było przedstawienie, ze względu na przyjętą formułę w sygnalizacyjnym kształcie, przesłanek rozwodu i postępowania rozwodowego sądowego, trzeba podkreślić, iż przedstawiony został jedynie zarys, dotyczący najbardziej typowych przypadków. Sytuacje życiowe klientów kancelarii adwokackiej najczęściej bywają dużo bardziej skomplikowane, dlatego też każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia, tak by możliwe było jej najlepsze rozeznanie, a w konsekwencji udzielenie klientom najlepszych porad.

Katarzyna Jachacy, adwokat


źródło. onet.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group