Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Internetowa Grupa Wsparcia "PRZEMOC"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Konferencje, Warsztaty, Szkolenia etc.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Małgorzata_Osipczuk



Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 6
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2010 22:50    Temat postu: Internetowa Grupa Wsparcia "PRZEMOC" Odpowiedz z cytatem

Witam użytkowników NL Smile

pozwalam sobie zamieścić informację i zachętę jednocześnie,
po 9 latach doświadczeń z grupami wsparcia na portalu Psychotekst
postanowiliśmy powołać do życia grupę "Przemoc" - tym razem zamkniętą
o wysokim poziomie bezpieczeństwa, techniczno-organizacyjnie nad rekrutacją i działaniem grupy czuwają nasi wolontariusze, przeszkoleni, sprawdzeni, mają oni m.in. za zadanie w pierwszym kontakcie e-mail dokładnie informować i omawiać to, jak o siebie zadbać, jak chronić swoją anonimowość, bezpieczeństwo; poza tym, mogą wesprzeć w szukaniu pomocy w realu, natomiast sama grupa jest stricte samopomocowa.

Ponieważ sama pracuję jako psychoterapeuta i interwent kryzysowy, czesto spotykam się z osobami aktualnie poddawanymi przemocy lub tymi, co przeżyli ją dawniej - wiem jak ważne jest uzyskanie życzliwego wsparcia drugiego człowieka, nie zawsze udaje się ani jest możliwe odwołanie do wsparcia rodziny, bliskich czy grup w realu, nierzadko zdarza mi się polecać klientom sprawdzoną grupę wsparcia w Internecie. Mam nadzieję, że uznacie, że ta proponowana poniżej godna jest polecania
pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Osipczuk

Dotyka Cię problem przemocy? Doświadczyłaś/eś jej w przeszłości? Doświadcza jej ktoś Tobie bliski? Potrzebujesz wsparcia? Zapraszamy Cię na nowo powstałe forum - "PRZEMOC", gdzie oprócz pomocnych dla Ciebie informacji możemy zacząć wspólną wędrówkę - ku prawdzie i ku odkryciom.

Jeśli jesteś gotowa/y, by podzielić się z członkami grupy osobistym doświadczeniem, nadzieją, mądrością, emocjami i uczuciami oraz pomysłami położenia kresu przemocy, to forum jest miejscem dla Ciebie. Zachęcamy Cię do wzajemnego dawania i brania bo wierzymy, że w grupie leży siła.

Wiemy, że najtrudniejsze jest cierpienie w milczeniu, dlatego nie zostawaj z problemem sam/a.



opis i regulamin:
http://www.psychotekst.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=5228
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Pią Kwi 23, 2010 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie, znów coś nowego...ale czy dobrego? Mam nadzieje ale sam nie wiem... Oferowanie pomocy - owszem ale komu i przez kogo? Do ilu uczestników? Na jakich zasadach? jacy specjaliści? Mieliśmy pomysły na NL na rozkręcenie forum, nadanie mu osobistego charakteru, ściągniecie specjalistów z różnych dziedzin, przyznania osobistych opiekunów, pomoc prawna, psychologiczną, wsparcie....Nad tym pracowaliśmy parę ładnych lat aby wyglądało to w miarę strawnie dla tych co potrzebują pomocy, poznaliśmy się osobiście i wciąż jesteśmy w fazie rozwoju i ekspansji, wchodzenie na rynek z czymś nowym związane jest z dużą dozą niepewności. Pamiętam kiedyś czytałem, że aby lekarz zasłużył na miano fachowca musi najpierw zapełnić cmentarzyk nieudanymi diagnozami. Oczywiście z żartu może wynikać większa wiedza niż z przeprowadzonych badań.Oferowanie wsparcia przez wolontariuszy to...już pułapka nie do przeskoczenia, bo wolontariusz to nigdy nie wiadomo do końca co nam pokaże i na jak długo. Oferowanie pomocy na niepewnych podstawach już samo w sobie nosi niebezpieczeństwo. Zastanawiam się czy powinniśmy umieszczać takie ogłoszenia na forum NL bo umieszczając jesteśmy w takiej roli jakbyśmy sami zachęcali poszkodowanych do szukania innych dróg, w dodatku niepewnych i niesprawdzalnych.

Osobiście nie jestem za taką forma reklamy bo niedługo zgłoszą się do nas organizacje o różnych poglądach i oferujące tak szerokie perspektywy, że trudno będzie je nie dość, ze sprawdzić to jeszcze walka z nimi pochłonie nasza niepotrzebna energię.

Nie wiem, który proszek jest najlepszy i dlatego przezornie piorę mydłem Smile
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Małgorzata_Osipczuk



Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 6
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2010 0:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
oczywiście to czy ta informacja może być u was upubliczniona to sprawa wewnętrzna forum NL, nie będę argumentować w tej sprawie.

Pozwolę sobie dodać parę informacji co do powyższego:
- jak wspominałam - jest to grupa wsparcia samopomocowa, o czym bardzo wyraźnie informuje m.in. nasz regulamin - w podanym linku, naszym zamiarem nie było zapewnienie profesjonalnej pomocy prawnej czy psychologicznej, ale miejsca gdzie można spotkać osoby z podobnym problemem obecnie lub z przeszłości, idea grup samopomocowych jest chyba mniej więcej czytelna dla forumowiczów NL,
- wolontariusze - to są ludzie pracujący z naszym stowarzyszeniem i portalem od mw. 2 lat, przeszli solidne szkolenia z interwencji kryzysowej, przemocy, pomagania online, to finiszujący studenci lub absolwenci psychologii pedagogiki, w trakcie szkoleń psychoterapeutycznych, wielu z nich ma własne doświadczenia z korzystania z grup wsparcia online
- wolontariusze ci pracowali w programie Punktu Pomocy Online w ub.roku, pozostając pod stałą superwizją psychoterapeutów, nadal wspieramy ich superwizjami online, są przetestowani i nie są zostawieni sami sobie
- wolontariusze tu nie zajmują się pomaganiem a tylko pomoca w rejestracji na forum i wprowadzeniem - edukują o bezpiecznym korzystaniu z forum, dostarczają informacji nt. miejsc pomocy i ewentualnie wiedzy na temat przemocy i wychodzenia z niej, a bazę artykułów i kursów mamy zasobną,

Samopomoc ma być drugą nogą na której osoba wychodząca z przemocy ma stanąć, pierwszą jest pomoc profesjonalna - interwencja, prawnik, psychoterapia itp. Jak wspomniałam sama często odsyłam swoich pacjentów do szukania grup wsparcia - tam gdzie mogą - w realu czy wirtualu. Ta grupa ma być jednym z takich miejsc w Sieci.
Doświadczenie mamy na Psychotekście naprawdę spore, bardzo nieskromnie powiem, jeśli idzie o samopomocowe grupy online, i bazująć na tej praktyce jesteśmy przekonani o wartości takich miejsc.

Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2010 0:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byc może macie i sukcesy i bazę i odpowiednio przygotowanych ludzi ale...ponieważ mówimy o pomocy online, a skutecznej pomocy online nie spotkałem jeszcze w sieci osobiście, stąd moje obawy.

Czy Wasze usługi są bezpłatne?
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2010 10:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie

także mam wątpliwości na chwilę obecną. Od dość dawna pzyglądam się w/w stronie i zastanawia mnie fakt jaki jest powód że owe Stowarzyszenie nie podjeło współpracy/partnerstwa z innymi organizacjami pomocowymi. Może powodem jest to że wiele organizacji kieruje się stereotypem konkurencji bez możliwości współpracy i otwarcia na inowacje. Tego nie wiem w tym konkretnym przykładzie mogę jedynie przypuszczać.

Ponadto Kazik zadał bardzo konkretne pytanie odnośnie płatności oferowanych usług "e-pomocy"

Ponadto dochodzi jeszcz kwestia bezpieczeństwa użytkowników a mianowicie jak dokonacie weryfikacji dając dostęp osobom do grupy zamknietej. Przykładowo Jan (będący sprawcą przemocy) zarjestruje się jako Joanna potrzebująca pomocy (a jego cel będzie inny). Na tym polu nie ma miejsca na ryzyko a co za tym idzie powodowaniem zagrożenia dla Użytkowników. Pamiętając że chodzi o grupę zamkniętą.
Druga sprawa odnośnie trybu samopomocowego - aby nie przerodziło się to w grupę skrajnie nastawioną na daną płeć - mające despotyczne teorie, generalizacje stosowane bez względu na okoliczności (feminizm lub szowinizm w aspekce samopomocy). Czyli jak widzisz wątpliwości jest wiele...

pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Małgorzata_Osipczuk



Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 6
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2010 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście udział w grupie jest bezpłatny, tak jak i cała nasza oferta na portalu: artykuły, okresowe kursy e-learning, czaty z psychoterapeutą, inne grupy samopomocowe na otwartym forum, okresowo działajacy punkt pomocy e-mail, oraz szkolenia jakie organizujemy,

nie wiem skąd ten sceptycyzm odnośnie pomocy online Smile , my juz nie jesteśmy nastawieni tak sceptycznie, czaty z psychoterapeutą organizujemy od 2004 roku, sporo osób, które brało z nich pomoc poszło dalej w terapię i rozwój osobisty, czasem piszą i dziękują za to, opracowują też artykuły o tym, jak im to pomogło - w tym roku kolejna partia tekstów w temacie, z niektórymi po dziś dzień mamy kontakt, Naszą wiedzę o pomocy online czerpiemy również z dzielenia się nią z innymi praktykami - choćby Bassam Aouil z Bydgoskiego Uniwersytetu, autor badań i książek na temat, choćby International Society for Mental Health Online - stowarzyszenie promujące wiedzę na temat pomocy online, dzięki czemu wiemy np. jak jest ten rodzaj pomocy popularny na świecie, jak poważnie traktowany - granty, badania, publikacje; a nawet cześciowe refundacje z towarzystw ubezpieczeniowych w kilku krajach - niewiarygodne? A jednak...

Nie wiem skąd teza, że nie współpracujemy z organizacjami pomocowymi? może warto bardziej sie przyjrzeć zanim sie ją postawi? Stowarzyszenie tworzy i nadzoruje stronę Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy, której lideruje Miasto Wrocław, przy tej okazji co roku aktualizując bazę danych organizacji, uczestnicząc w spotkaniach roboczych wrocławskich instytucji pomocowych zajmujących sie przemocą. Umieszczamy tez na Psychoteksćie informacje o szkoleniach, terapiach grupach wsparcia - na prośbę organizacji, instytucji. Współpracujemy z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach programu Dobry Rodzic-Dobry Start, Fundacją Non Licet, wspomnianym miedzynarodowym ISMHO, itd. Trudno wymieniać sprawy epizodyczne.

Co do bezpieczeństwa - po to jest pomyślana obstawa administrator + wolontariusze + 2 terapeutów konsultujących tą ekipę. Forum - nawet zamkniętę ma to do siebie, że osoby powołane mają w nie wgląd, a uczestnicy forum są na wstępię informowani własnie o tym, by w jak najlepszy sposób zorganizowali swoją tożsamość, by umiejętnie korzystali z forum nie zostawiając do niego "tropu", poza tym, wiedzą, że w razie sytuacji naruszenia ich granic mają meldować na priv do wolontariusza. Istnieją możliwości administracyjne - kasowania postów, zmiany tożsamości itd. Do dyspozycji w stowarzyszeniu mamy prawnika i natychmiastowy dostęp do usług policji - bo zdarzało nam sie interweniowac w czasie czatów, głównie ze względu na zgłoszenia samobójcze. Rejestracja na forum nie następuję automatycznie, wymaga wstępnej korespondencji.

Czy forum sie zamieni w wojujące ideologicznie, pełne uprzedzeń? Wątpię, na otwartych forach psychotekstu udało sie tego uniknąć, atmosferę tam panującą oceniam pozytywnie, jako nasyconą staraniami o akceptację i tolerancję. Grupy wykluczane społecznie chętnie do nas przychodzą.

Wydaje mi się, że nie jesteśmy dla siebie konkurencją, więc chyba nie przekroczyłam granic dobrego smaku umieszczając tu ogłoszenie, wyszłam z założenia, że jeśli pracujecie z ludźmi borykającymi się z przemocą w swoim życiu to pewnie chcecie mieć bazę miejsc pomocy, także w świecie wirtualnym. Ja np. chcę i śledzę Sieć pod tym kątem, kiedy szkolę grupy z interwencji i pomagania wprowadzam ich też w realia internetowej pomocy i samopomocy, bo można w tę pomoc online wątpić, ale ludzie sami czując potrzebę zakładają niezliczoną ilość for, wyprzedzając sceptycznych profesjonalistów.

Wielokrotnie na Waszym forum odnajduję artykuły naszych autorów, z naszego portalu - cieszę się, że one wydają się wam wiarygodne, może więc warto zaryzykować i poszerzyć swoje granice zaufania?
pozdrawiam
Małgorzata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Lulka



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 930
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 09, 2010 1:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
chyba nie przekroczyłam granic dobrego smaku umieszczając tu ogłoszenie,


Witam,
Pozwolę sobie na pewną dygresję:
Jeśli Pani umieściła ogłoszenie za wiedzą admina uzyskując jego pozwolenie to wszystko w porządku przecież - prawda?
Chociaz zamieniła bym słowo ogłoszenie na reklamę. Zauważyła Pani zapewne, że nasi moderatorzy są niezwykle subtelni jeśli chodzi o wyczucie dobrego smaku w świecie wirtualnym za co ich bardzo cenimy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Konferencje, Warsztaty, Szkolenia etc. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group