Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przemoc w rodzinie- aspekt prawny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Przepisy Prawne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 04, 2009 12:49    Temat postu: Przemoc w rodzinie- aspekt prawny Odpowiedz z cytatem

Przemoc w rodzinie- aspekt prawny

Wybrane przepisy Kodeksu Karnego:

art. 207 §1 k.k. Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (ścigane z urzędu)*

art. 191 §1 k.k. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbą bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (ścigane z urzędu)*.

art. 197 §1 k.k. Kto przemocą lub groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego)**


art. 209 §1 k.k. Kto uporczywie uchyla się od wykonywania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez nie łożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych - podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 (ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego)**.

-------------------------------------------------------------------------------
* ściganie z urzędu polega na tym, że prokurator i policja prowadzą postępowanie niezależnie od woli i zgody osoby pokrzywdzonej. Wycofanie skargi lub odmowa zeznań nie jest podstawą do umorzenia postępowania, jeśli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniono przestępstwo.

**ściganie na wniosek polega na tym, że bez wniosku osobypokrzywdzonej postępowanie w danej sprawie nie może być wszczęte.Obowiązujące akty prawne :

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z dnia 20 września 2005 r., Nr 180, poz. 1493)

Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
grubyfusDołączył: 06 Gru 2011
Posty: 68
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 08, 2012 21:12    Temat postu: Zatrzymanie sprawcy przemocy w rodzinie Odpowiedz z cytatem

Art. 244. § 1. kpk
Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.

Jest to podstawowy Ustawowy zapis pozwalający Policji na zatrzymanie osoby podejrzanej o dokonanie przestepstwa. Niestety w stosunku do sprawców przemocy wobec osoby najbliższej wpólnie zamieszkującej był on czasem słabo umocowany albowiem oprócz uzasadnionego przypuszczenia, iż dana osoba popełniła przestępstwo musiała również zachodzić conajmniej jedna z przesłanek dodatkowych jak:
1. obawa ucieczki lub ukrycia / a który sprawca przemocy domowej chciał sie oddalić z własnego domu /,
2. zatarcia sladów przestępstwa / obity partner / partnerka ze śladami nie nadawał się jako obiekt, który można zatrzeć /,
3. lub prawie ostatnie o ustaleniu tożsamości, które można włozyć między bajki - chcociaż spotkałem się z przypadkami, iż pomimo dłuższego wspólnego zamieszkania partnerzy nie znali swoich partnerów,
4. no i oczywiście tryb przyśpieszony - niby można ale tryb ten został pomyślany dla szybkiej piłki wobec chuliganów a nie dla rozwiązywania zawiłych sporów wobec sprawców przemocy domowej jak jest niejednokrotnie.

Prawie od roku / patrz data pisania / obowiązują już jednak odmienne niestety rzadko stosowane podczas zatrzymania przytoczone poniżej podstawy prawne.

244 § 1a. kpk

Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.


244 § 1b. kpk

Policja zatrzymuje osobę podejrzaną, jeśli przestępstwo, o którym mowa w § 1a, zostało popełnione przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu, a zachodzi obawa, że ponownie popełni ona przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.

Ustawodawca przy uzasadnionym przypuszczeniu popełnienia przestępstwa przemocy na szkodę osoby wpólnie zamieszkującej pozwala na zatrzymanie tej osoby / Policja ma prawo / jeżeli:
- zachodzi obawa ponownego popełnienia przestepstwa z uzyciem przemocy
Oznacza to, iż oprócz istnienia uzasadnionego przypuszczenia, że popełniono przestepstwo z użyciem przemocy wobec osoby najbliższej wpólnie zamieszkującej nie trzeba korzystać z dotychczasowej przesłanki czyli konieczności uzadnienia zatrzymania obawą ucieczki, ukrycia się lub nieposiadania miejsca zamieszkania stałego.
Ustawodawca "ułatwia" więc niejako Policji sprawę związaną z zatrzymaniem osoby - sprawcy przemocy domowej popełniającej przestępstwo.

Ustawodawca w drugim opisanym przypadku przy uzasadnionym przypuszczeniu popełnienia przestępstwa przemocy na szkodę osoby wpólnie zamieszkującej nakazuje wręcz zatrzymanie tej osoby / Policja zatrzymuje / jeżeli:
- zachodzi obawa ponownego popełnienia przestepstwa z uzyciem przemocy

Art. 15a. Ustawy o Policji
Funkcjonariusz Policji ma prawo zatrzymania sprawców przemocy w rodzinie stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego w trybie określonym w art. 15 Ustawy o Policji.

Co to oznacza?
Nie trzeba realizować czynności w trybie zawsze procesowym kiedy sprawca przemocy w rodzinie stworzył bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego. Jest to zatrzymanie prewencyjne / porządkowe / należące go grupy zatrzymań pozaprocesowych oczywiście podlegające kontroli sądowej i innym szykanom prawnym.
_________________
JESTEŚMY TYM CO CHRONIMY
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
grubyfusDołączył: 06 Gru 2011
Posty: 68
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 08, 2012 21:18    Temat postu: Wybrane przepisy prawa karnego Odpowiedz z cytatem

157 § 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.

§ 5. Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek. Ściganie sprawcy uszkodzenia ciała poniżej dni siedmiu w przypadku gdy zamieszkuje on wspólnie z osobą najbliższą toczy się z urzędu pod warunkiem złożenia wniosku o ściganie.

190 § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

190 a § 1. Kto poprzez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby najbliższej wzbudza w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

§ 2. Tej samej karze podlega, kto podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub § 2 jest targnięcia się pokrzywdzonego na własne życie sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub § 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Nowy przepis wszedł w dniu 06 czerwca 2011 roku - definiuje tzw. stalking i dodatkowo wprowadza ściganie za coś co nigdy wcześniej nie było przestępstwem.

191 § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

191 a § 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

197 § 3 Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:

1) wspólnie z inną osobą,

2) wobec małoletniego poniżej lat 15,

3) wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry,

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Fajnie - jeżeli jednak popatrzeć w szczegóły to ktoś zapomniał w pkt. 3 dodać współmałżonka. Tak więc w chwili obecnej za zgwałcenie siostry można dostać więcej niż za zgwałcenie żony - polecam artykuł "Żona nadal rzecz nabyta"

207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

244 Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zapis tegoż artykułu jest dobry / jak mało co w polskim kodeksie karnym /. Ma tylko jedną wadę - dotyczy on prawomocnego wyroku Sądu - tymczasem na etapie postępowania przygotowawczego niestety nie ma praktycznie kary dla osoby, która niepodporządkuje się środkowi okreslonemu przez Prokuratora.
_________________
JESTEŚMY TYM CO CHRONIMY
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Przepisy Prawne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group