Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niebieska godzina CD Co zawiera Konwencja Rady Europy?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marta 25



Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 690

PostWysłany: Pon Sty 16, 2012 23:02    Temat postu: Niebieska godzina CD Co zawiera Konwencja Rady Europy? Odpowiedz z cytatem

6 kwietnia 2011 r. na 1111 posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy została przyjęta Konwencja w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej.

Konwencja została otwarta do podpisu dla 47 krajów Rady Europy na Szczycie Rady Europy w Istambule 7 maja 2011. Do tej pory na arenie europejskiej nie było tak ambitnego legislacyjnego projektu. Pozostaje tylko mieć nadzieje na jej szybką ratyfikację.
Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Macedonia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, -
Tekst Konwencji
http://www.europapraw.org/files/2011/10/konwencja_PL.pdf


Stąd należy zadać konkretne pytania Panu Ministrowi:

1. Dlaczego do tej pory Polska nie podpisała Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?

2. Czy Polska zamierza podpisać ww. konwencję? Jeśli tak, to w jakim terminie? Jeśli nie, to jaki jest tego powód?



Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej, jest pierwszym ogólnoeuropejskim aktem prawnym poświęconym temu zagadnieniu. Jej nadrzędnym celem będzie zapobieganie przemocy wobec kobiet, ochrona ofiar i skuteczne ściganie oraz karanie jej sprawców. Ma się przyczynić do poprawy sytuacji kobiet poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka oraz skutecznie walczyć z ich dyskryminacją.

Projekt konwencji składa się z preambuły i 81 artykułów dotyczących sposobów zapobiegania przemocy, ochrony kobiet jej doznających i ścigania sprawców przemocy. Zakres przedmiotowy projektu Konwencji dotyczy wszelkich form przemocy, jakiej kobiety doświadczają ze względu na płeć, prowadzących do szkód fizycznych, seksualnych, psychicznych, ekonomicznych, a także gróźb aktów takiej przemocy, sytuacji przymusu lub arbitralnego pozbawienia wolności, w życiu publicznym i prywatnym.

Projekt Konwencji zawiera nowatorską definicję „przemocy wobec kobiet ze względu na płeć" jako przemocy skierowanej przeciwko kobiecie ze względu na fakt, że jest ona kobietą lub takiej przemocy, która w szczególności dotyka kobiety. Definicja przemocy domowej obejmuje przemoc w rodzinie lub w gospodarstwie domowym albo pomiędzy byłymi lub obecnymi małżonkami lub partnerami w formie przemocy fizycznej, seksualnej, psychologicznej, ekonomicznej i psychicznej.

Projekt Konwencji przewiduje odpowiedzialność za akty przemocy, w tym przemoc domową. Odpowiedzialność taka – w zależności od stopnia społecznego niebezpieczeństwa poszczególnych typów zachowań – będzie przybierała postać odpowiedzialności karnej lub cywilnej (prawo do odszkodowania). W niektórych przypadkach pozostawiony jest państwom wybór metody regulacji najbardziej adekwatnej dla danej kategorii spraw (np. możliwość ustanowienia sankcji innej niż karna za molestowanie seksualne).

Istotne jest, że projekt Konwencji nakłada na państwa obowiązek uznawania czynów za przestępstwa bez względu na charakter stosunków między ofiarą a sprawcą. Nakłada również zobowiązania w zakresie organizacji dochodzenia i postępowania sądowego związanego z przypadkami przemocy celem zagwarantowania skutecznego dochodzenia praw ofiar.

Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, projekt Konwencji przewiduje zobowiązanie państw do podejmowania działań prawnych i innych w celu zapewnienia należytej staranności w zapobieganiu aktom przemocy popełnionym przez osoby fizyczne, ich ściganiu, karaniu i zapewnianiu odszkodowania. Ponadto projekt Konwencji przewiduje odpowiedzialność cywilną państw za akty przemocy wobec kobiet, w tym przemoc domową, z tytułu poważnego uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu, o ile szkoda nie została pokryta z innych źródeł.

Jeżeli chodzi o pomoc ofiarom, to państwa są zobowiązane do zapewnienia im dostępu do usług z zakresu poradnictwa, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, usług socjalnych, edukacji, szkoleń, pomocy w znalezieniu pracy, jak również wsparcia finansowego. Dodatkowo będą one zobowiązane do zapewnienia pomocy ofiarom gwałtów i przemocy seksualnej, podobnie jak dzieciom będącym świadkami przemocy.

Projekt Konwencji nakłada na państwa obowiązek realizacji kompleksowej strategii zapobiegania przemocy oraz jej zwalczania, także we współpracy z władzami na szczeblu lokalnym oraz organizacjami pozarządowymi.

Państwa mają także podejmować działania polegające na promowaniu zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, stereotypów w zakresie ról kobiet i mężczyzn, również w ramach systemu edukacji. Projekt Konwencji zawiera także zalecenia co do zbierania danych dotyczących skali przemocy w celu skutecznego monitorowania zakresu przemocy wobec kobiet, a także prowadzenia badań tego zjawiska.

Projekt Konwencji zawiera ponadto postanowienia dotyczące migracji i azylu zmierzające do zapewnienia ochrony ofiarom przemocy, w tym zmierzające do umożliwienia uznania przemocy wobec kobiet ze względu na płeć za prześladowanie w rozumieniu Konwencji dotyczącej statusu uchodźców sporządzonej w Genewie 28 lipca 1951 r. oraz za podstawę przyznania ochrony uzupełniającej.

Projektowana Konwencja ma obowiązywać w czasie pokoju, jak i konfliktów zbrojnych. Projekt Konwencji przewiduje, że państwa wyznaczą instytucję lub instytucje odpowiedzialne za koordynację, wdrażanie, monitorowanie oraz ocenę strategii i działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie przemoc

Trybunał Praw Człowieka a przemoc ze względu na płeć

Dowodem na coraz większą świadomość co do niedopuszczalności stosowania przemocy ze względu na płeć, a także co do obowiązków państw w zakresie przeciwdziałania temu rodzajowi przemocy, jest rosnąca liczba spraw dotyczących kwestii przemocy ze względu na płeć wnoszonych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W wydawanych w takich sprawach wyrokach Trybunał potwierdza swoje orzecznictwo, że władze krajowe dopuszczają się naruszenia Konwencji Praw Człowieka nie dopełniając obowiązków w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym w rodzinie (brak działań zmierzających do ochrony zdrowia i życia przed zamachami ze strony osoby trzeciej).

W wyroku w sprawie Bevacqua i S. przeciw Bułgarii z 12 czerwca 2008 r. (skarga 71127/01) Trybunał wskazał, że władze nie mogą zwolnić się z podejmowania działań w zakresie ochrony przed przemocą domową z uwagi na fakt, że problem dotyczy spraw prywatnych lub rodzinnych.

W wyroku w sprawie Opuz przeciw Turcji z 9 września 2009 r. (skarga 33401/02) Trybunał stwierdził naruszenie art. 14 Konwencji, wskazując, że zachowanie władz, uznane za naruszające art. 2 i 3, podyktowane było płcią ofiar – ustawodawstwo krajowe (Ustawa o ochronie przed przemocą domową) nie różnicuje statusu osób, jednakże sposób jego stosowania przez władze jest różny w odniesieniu do kobiet i mężczyzn.

Tymczasem już w dokumencie końcowym Światowej Konferencji Praw Człowieka (Wiedeń 1993 r.) podkreślono, że prawa kobiet są prawami człowieka i uznano, że wiele przypadków przemocy wobec kobiet ma właśnie charakter przemocy ze względu na płeć (ang. gender based violence). W świetle Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet z 1979 r., uznaje się, że przemoc ze względu na płeć jest formą dyskryminacji, która w sposób istotny wpływa na możliwości kobiet w zakresie realizacji praw i wolności na zasadach równości z mężczyznami, a także narusza prawo do życia, zakaz stosowania tortur albo okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania, prawo do wolności i bezpieczeństwa, równość wobec prawa, równouprawnienie w rodzinie, prawo do najwyższych standardów ochrony zdrowia. Postanowienia te mają jednak stosunkowo ogólny charakter.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marta 25



Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 690

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

6 kwietnia 2011 r. na 1111 posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy została przyjęta Konwencja w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej.

Konwencja została otwarta do podpisu dla 47 krajów Rady Europy na Szczycie Rady Europy w Istambule 7 maja 2011. Do tej pory na arenie europejskiej nie było tak ambitnego legislacyjnego projektu. Pozostaje tylko mieć nadzieje na jej szybką ratyfikację.
Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Macedonia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, -
Tekst Konwencji
http://www.europapraw.org/files/2011/10/konwencja_PL.pdf


Stąd należy zadać konkretne pytania Panu Ministrowi:

1. Dlaczego do tej pory Polska nie podpisała Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?

2. Czy Polska zamierza podpisać ww. konwencję? Jeśli tak, to w jakim terminie? Jeśli nie, to jaki jest tego powód?

Zapytano.

Wlasnie w TVN 24 leci program o Konwencji o ktorej pisze w tym topiku. Horror. okazuje sie,ze premieri odpowiednia komisja sejmowa o Konwencji dowiedzialy sie od dziennikarzy.. POlska jest jedynym krajem ktory Konwencji o Przemocy wobec kobiet / !!!/ nie podpisala. . Gorzej..
Polska NIE chce jej podpisac i zwleka . Wypowiedzi poslow na temat tej Konwencji byly zenujace.. niewyobrazalnie zenujace.. i tych ktorzy wiedzieli o Konwencji i tych ktorzy nie wiedzieli.. rechoty w stylu posla Suskiego - a potem bylo najtragiczniejsze : 2/3 programu poswiecone bylo przemocy wobec MEZCZYZN i o wrednych kobietach ktore manipuluja sadami prokuratura aby puscic mezczyzn w skarpetkach zarzucajac im przemoc. Obrzydliwosc. Obrzydliwy kraj .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mgrabas



Dołączył: 09 Sie 2008
Posty: 1516

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 6:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marta 25 napisał:
(...) 2/3 programu poswiecone bylo przemocy wobec MEZCZYZN i o wrednych kobietach ktore manipuluja sadami prokuratura aby puscic mezczyzn w skarpetkach zarzucajac im przemoc (...)

przynajmniej raz głośno poruszono ten temat tabu

prawo powinno bronić każdego człowieka przed każdą przemocą - od kobiet, od mężczyzn, ale również od państwa!
_________________
Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
marta 25



Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 690

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 7:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet"

Ta konwencja dotyczy kobiet.
Mgrabas.. twoja wypowiedz i tok rozumowania jest identyczny jak wypowadajacych sie wczoraj sw programie poslow.. za wyj posla Biedronia - tak Biedronia.. umiech ? i o to chodziło.. gej broni kobiet .. czyli mozna sie posmiac.. zarechotac.. prawdziwy macho reagowal inaczej.. przemoc wbec kobiet ? juz jest ustawa ,po co konwencja adresowana tylko do kobiet skoro kobiety suki sa i tez stosuja przemoc , naginaja istniejace juz przepisy aby skrzywdzic mezczyn.. zrujnowac ich..

Pokazuje to bantustan mentalny Polakow i per saldo jest przyzwoleniem na przemoc..
TO w tej konwencji zawarte sa akty nakladajace na panstwo wszechstronna pomoc dla ofiar przemocy.." państwa są zobowiązane do zapewnienia im dostępu do usług z zakresu poradnictwa, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, usług socjalnych, edukacji, szkoleń, pomocy w znalezieniu pracy, jak również wsparcia finansowego."

......
Jeżeli chodzi o pomoc ofiarom, to państwa są zobowiązane do zapewnienia im dostępu do usług z zakresu poradnictwa, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, usług socjalnych, edukacji, szkoleń, pomocy w znalezieniu pracy, jak również wsparcia finansowego. Dodatkowo będą one zobowiązane do zapewnienia pomocy ofiarom gwałtów i przemocy seksualnej, podobnie jak dzieciom będącym świadkami przemocy.

Projekt Konwencji nakłada na państwa obowiązek realizacji kompleksowej strategii zapobiegania przemocy oraz jej zwalczania, także we współpracy z władzami na szczeblu lokalnym oraz organizacjami pozarządowymi.

Państwa mają także podejmować działania polegające na promowaniu zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, stereotypów w zakresie ról kobiet i mężczyzn, również w ramach systemu edukacji. Projekt Konwencji zawiera także zalecenia co do zbierania danych dotyczących skali przemocy w celu skutecznego monitorowania zakresu przemocy wobec kobiet, a także prowadzenia badań tego zjawiska.

Projekt Konwencji zawiera ponadto postanowienia dotyczące migracji i azylu zmierzające do zapewnienia ochrony ofiarom przemocy, w tym zmierzające do umożliwienia uznania przemocy wobec kobiet ze względu na płeć za prześladowanie w rozumieniu Konwencji dotyczącej statusu uchodźców sporządzonej w Genewie 28 lipca 1951 r. oraz za podstawę przyznania ochrony uzupełniającej.

Projektowana Konwencja ma obowiązywać w czasie pokoju, jak i konfliktów zbrojnych. Projekt Konwencji przewiduje, że państwa wyznaczą instytucję lub instytucje odpowiedzialne za koordynację, wdrażanie, monitorowanie oraz ocenę strategii i działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie przemoc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 12:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może troszkę poza tematem proszę o wybaczenie.

niedobrze mi się robi jak czytam o kolejnych konwencjach , traktach , pełnej koordynacji itd. Tak naprawdę na własnym podwórku brakuje nam rzeczowej koordynacji, profesjonalizmu, szkoleń itd. Nie narzekam a jak już jestem zmuszony to pokazuję także, że można inaczej i sprawniej. Na chwilę obecną kroki jakie podejmuję są jakby "niewidzialne" przez widzących mogących dokonać zmian.

coż ale cały czas idziemy do przodu choć często pod wiatr.

pozdrawiam serdecznie Smile
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
marta 25



Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 690

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 12:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"państwa są zobowiązane do zapewnienia im dostępu do usług z zakresu poradnictwa, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, usług socjalnych, edukacji, szkoleń, pomocy w znalezieniu pracy, jak również wsparcia finansowego."

Maras albo nie rozumiesz albo udajesz ze nie rozumiesz. Znaczenie tej Konwencji dla Polek jest ogromne. Jest o co walczyc. Walka o przetrwanie po przemocy.. panstwo zobowiazuje sie do pomocy .. itd.. czyli praca, pieniadze, mieszkanie..

"państwa są zobowiązane do zapewnienia im dostępu do usług z zakresu poradnictwa, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, usług socjalnych, edukacji, szkoleń, pomocy w znalezieniu pracy, jak również wsparcia finansowego."


Ostatnio zmieniony przez marta 25 dnia Czw Mar 08, 2012 22:37, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 08, 2012 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niech i tak będzie lecz z tym co państwo musi a co jest realnie wykonywane bywa różnie jak zapewne dobrze wiesz. Choć pragnę aby było jak najlepiej.


pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
marta 25



Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 690

PostWysłany: Czw Mar 08, 2012 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzis nie musi ale bedzie musiala jak podpisze- dlatego nie chce podpisac.. w koncu bedzie musiala podpisac bo juz ja upomnieli ale.. czy ofiary przemocy na tym skorzystaja? tez watpie.. polak potrafi .. wybudowac pekajace autostrady.. np.. podpisza i sie zacznie.. dostaniesz 20 zl jjesli nie masz wiecej niz 10 i masz wiecej niz 6 dzieci . dostaniesz mieszkanie jesli nikt do 4 pokolenia wstecz w twojej rodzinie nie ma mieszkania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group