Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

psychiczne znęcanie się nad rodziną

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stupefied
Gość





PostWysłany: Pon Paź 09, 2006 13:38    Temat postu: psychiczne znęcanie się nad rodziną Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Postanowiłam zarejestrować się na forum, bo nie wiem już doprawdy, co robić ani jak sobie poradzić w zaistniałej sytuacji. Od wielu lat zarówno ja, jak i moja rodzina, jesteśmy ofiarami przemocy w rodzinie. Chodzi o psychiczne znęcanie się mojego ojca nad resztą rodziny (w przeszłości także fizyczne, ale było to zgłoszone zaledwie raz na policję przez moją siostrę). Obecnie ojciec ma założoną tzw. „niebieską kartę”. Ojciec jest alkoholikiem, ma stwierdzoną także chorobę psychiczną (jest psychopatą, czyli nie potrafi funkcjonować w społeczeństwie, w rodzinie, ma skłonność do urojeń).

Rodzice są małżeństwem od ponad 30 lat, ale dopiero teraz mama ma odwagę cokolwiek zrobić z całą tą chorą sytuacją: chce wystąpić o separację. Mam jednak wiele pytań:
1. Oboje rodzice są głównymi lokatorami, jak będzie wyglądać sposób korzystania z mieszkania, jeśli większość wpłat za czynsz była wnoszona pod imieniem ojca?
2. Czy można wystąpić o eksmisję ojca (np. przyznanie mu mieszkania komunalnego) ze względu na jego choroby? Oprócz rodziców w domu mieszkam ja i moja 34-ro letnia siostra wraz z 4-ro letnim synem (są 3 pokoje, jeden rodzice dzielą razem, drugi zajmuję ja, trzeci siostra z synem).
3. Po ostatniej rozmowie z dzielnicowym mama została poinformowana, że najlepiej będzie złożyć doniesienie do prokuratury. Jestem laikiem w tej dziedzinie- nie wiem nawet, jak takie pismo powinno wyglądać?
4. Ponoć prokuratura po zgłoszeniu doniesienia może skierować osobę na badania psychiatryczne i jeżeli okaże się, że nie jest on w stanie odpowiadać przed sądem, zostaje skierowany na leczenie. Czy rzeczywiście tak się dzieje?
5. Przy ostatniej awanturze siostra nagrała ojca, jak grozi mamie, że ją pobije, jak wyzywa nas i grozi nam. Czy można w ogóle zrobić użytek z takiego nagrania, jeśli ojciec nie wiedział, że jest nagrywany?
6. Od dzielnicowego otrzymałyśmy informację, że przy kolejnej awanturze, mamy prawo wezwać policję i pogotowie ze szpitala psychiatrycznego- wtedy mogą nawet wbrew jego woli zabrać go na oddział. Czy to prawda? Czy wiadomo coś na ten temat?
7. Mama jest bezrobotna, jakie może być prawdopodobieństwo otrzymania przez nią alimentów, jeśli ojciec może dostać z pracy bez problemu zaświadczenie o niższych zarobkach niż faktyczne (zwykle na takich świstkach wpisywaną ma najniższą krajową)?

Będę wdzięczna za odpowiedź na którekolwiek z tych pytań.
Nie wiem, czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na sprawę, ale mama jest poważnie chora (choroba wieńcowa serca, nadciśnienie, kłopoty z błędnikiem, tachykardia) i każda awantura przynosi nasilenie objawów.
Powrót do góry
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 10, 2006 9:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj

Cytat:
1. Oboje rodzice są głównymi lokatorami, jak będzie wyglądać sposób korzystania z mieszkania, jeśli większość wpłat za czynsz była wnoszona pod imieniem ojca?


wszystko zależy od odecyzji sądowej [ podział kto i z co będzie użytkował - zostanie szczegółowo określone ]

Cytat:
2. Czy można wystąpić o eksmisję ojca (np. przyznanie mu mieszkania komunalnego) ze względu na jego choroby? Oprócz rodziców w domu mieszkam ja i moja 34-ro letnia siostra wraz z 4-ro letnim synem (są 3 pokoje, jeden rodzice dzielą razem, drugi zajmuję ja, trzeci siostra z synem).


oczywiście że można podjąc starania w tym kierunku - tym bardziej że jest to uzasadnione .

Cytat:
3. Po ostatniej rozmowie z dzielnicowym mama została poinformowana, że najlepiej będzie złożyć doniesienie do prokuratury. Jestem laikiem w tej dziedzinie- nie wiem nawet, jak takie pismo powinno wyglądać?


osobiście służę pomocą w sporządzeniu zawiadomienia - odezwałem się do ciebie na pw tego forum proszę o odpowiedz .

Cytat:
4. Ponoć prokuratura po zgłoszeniu doniesienia może skierować osobę na badania psychiatryczne i jeżeli okaże się, że nie jest on w stanie odpowiadać przed sądem, zostaje skierowany na leczenie. Czy rzeczywiście tak się dzieje?


ogólnie mówiąc tak . Podczas prowadzonego postępowania w uzasadnionym przypadku zostanie powołany biegły lekarz .

Cytat:

5. Przy ostatniej awanturze siostra nagrała ojca, jak grozi mamie, że ją pobije, jak wyzywa nas i grozi nam. Czy można w ogóle zrobić użytek z takiego nagrania, jeśli ojciec nie wiedział, że jest nagrywany?


nagranie może stanowic dowód w sprawie - nie jest potrzebna zgodna osoby rejestrowanej . Lecz należy dołaczyc nośnik z nagraniem do prowadzonego postępowania .



Cytat:
6. Od dzielnicowego otrzymałyśmy informację, że przy kolejnej awanturze, mamy prawo wezwać policję i pogotowie ze szpitala psychiatrycznego- wtedy mogą nawet wbrew jego woli zabrać go na oddział. Czy to prawda? Czy wiadomo coś na ten temat?


tak masz prawo wezwac Policję - przy każdej awanturze - nawet jest to wskazane ze względów bezpieczeństwa a także będzie ważnym elementem w sprawie .

Ponadto możesz jednocześnie wezwac telefonicznie Pogotowie Ratunkowe przedstwiając sytuację związaną z chorobą [ okazac stosowne dokumenty ] - wtedy lekarz podejmię stosowną decyzję czy zabrac w/w do szpitala .


Cytat:
7. Mama jest bezrobotna, jakie może być prawdopodobieństwo otrzymania przez nią alimentów, jeśli ojciec może dostać z pracy bez problemu zaświadczenie o niższych zarobkach niż faktyczne (zwykle na takich świstkach wpisywaną ma najniższą krajową)?
ten fakt też przedstawisz podczas zeznania . W chwili obecnej mam zbyt mało danych aby szczegółowo odpowiedziec na to pytanie a nie chcę odpowiadac błędnie .


pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group