Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Słabość do męża czasem zabija

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lip 27, 2009 10:18    Temat postu: Słabość do męża czasem zabija Odpowiedz z cytatem

Słabość do męża czasem zabija

Skazany za znęcanie się nad rodziną i zwolniony przez sąd 32-letni Marek W. z Chodla, po trzech dniach na wolności zamordował żonę. Czy tak musiało się stać?

Według policyjnego programu "Niebieska karta", w 2007 r. ofiarami przemocy domowej padło 76,2 tys. kobiet. Jak wynika z danych OBOP-u z tego samego roku, zaledwie 21 proc. dotkniętych przemocą korzysta z jakiejkolwiek pomocy. Najczęściej sprowadza się to do wezwania policji. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2007 roku doszło do 81,4 tys. domowych interwencji. KGP nie dysponuje jeszcze pełnymi danymi za ubiegły rok - wiemy tylko, że w pierwszym półroczu 2008 r. doliczono się 42,6 tys. interwencji.

Ciemna liczba przestępstw

Taki obraz rysuje się z oficjalnych statystyk. Jednak życiowe doświadczenie podpowiada - a specjaliści, z którymi rozmawialiśmy, to potwierdzają - że jest jeszcze szara strefa zjawiska domowej przemocy. Bardzo trudno oszacować, ile dramatów rozgrywa się z dala od oczu osób trzecich, w tym policjantów. Co odważniejsi kryminolodzy ryzykują stwierdzenie, że dane dotyczące najcięższych przestępstw "spokojnie" można poszerzyć o 10 do 20 proc.

Skąd w ogóle bierze się ta ciemna liczba? Dlaczego ofiary nie chcą wydawać swoich katów policji? A jeśli już to robią - to z jakich powodów, po czasie, wycofują się ze swoich zeznań? Przecież w skrajnym przypadkach takie postawy mogą oznaczać, że po powrocie mężów z zatrzymania zostają przez nich śmiertelnie ukarane? A gdy mają nieco więcej szczęścia - po raz kolejny "dostaną wycisk"...

Przykład śmiertelnie ugodzonej nożem Doroty W. pokazuje, że problem tkwi w rozwiązaniach systemowych. I przede wszystkim - w samych ofiarach .

Winna nieskuteczna prewencja?



W pierwszej reakcji na historię z Chodla ciśnie się na usta pytanie - co zrobiła policja? A odwróćmy sytuację i zastanówmy się - a co mogła zrobić? Zgodnie z prawem, w przypadku domowej interwencji policjanci mogą sprawcę pouczyć albo zatrzymać. I oczywiście, zdarzają się sytuacje, że funkcjonariusze zbyt pobłażliwie potraktują agresora. Że zamiast odeskortować na "dołek" kipiącego złością frustrata, pozwalają mu "ochłonąć" na miejscu. Ale najczęściej sytuacja rozgrywa się wedle innego scenariusza .

- Nawet jeśli, po interwencji i zatrzymaniu oprawcy, poszkodowana kobieta wniesie oskarżenie, na ogół zaraz uświadamia sobie, że żyła z tym mężczyzną, na przykład 15 lat, ma z nim dzieci, on je utrzymuje... - mówi podinsp. Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. - Przez fakt, że doniosła na męża, sama zaczyna czuć się sprawcą czegoś złego. Ma wyrzuty sumienia, które potęguje rodzina sprawcy mówiąc: "coś ty zrobiła?". W konsekwencji ofiara się wycofuje i zmienia zeznania na korzyść męża-agresora.

- Tak było w przypadku Doroty W. z Chodla - dodaje podinspektor. - Sprawa została umorzona, gdyż żona wycofała się z zarzutów...
Być może ofiarom przemocy byłoby łatwiej postawić na swoim, gdyby znalazły wsparcie w instytucjach i organizacjach pomocowych? Warto zastanowić się, dlaczego tylko jedna piąta (w 2007 r.) z ponad 76 tys. poszkodowanych, mogła na taką pomoc liczyć?

Cóż, współpraca między policją a takimi organizacjami jest dopiero w powijakach. Od mniej więcej trzech lat sprowadza się ona głównie do wspólnych szkoleń na temat udzielania pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

Już od dawna informacje z policyjnych archiwów trafiają do opieki społecznej, która z zasady powinna wspierać poszkodowanych. Jednak chcieć, nie znaczy móc.
- Jeśli nawet przekazujemy instytucjom pomocowym informacje o przemocy za pośrednictwem dzielnicowego, to i tak zazwyczaj ofiary nie chcą wpuścić pani psycholog z opieki społecznej do domu. Często bite kobiety bardzo zdecydowanie odmawiają współpracy, nie przyjmują pomocy - mówi podinsp. Janusz Wójtowicz.

Jego wypowiedź potwierdza Anna Wieczorek z Centrum Praw Kobiet:

- Tak naprawdę dopiero mocno zdeterminowanie kobiety zgłaszają się do CPK z prośbą o pomoc - nie kryje smutku Wieczorek. Ale zaraz, z nutą nadziei w głosie dodaje, że mimo wszystko, ostatnio, CPK udało się pomóc kilku prześladowanym kobietom .

Sąd winny? Na pewno niezawisły

- To, że pomoc społecznie nie zawsze działa dobrze, wiemy nie od dziś - zauważa prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Ale winą za tragedię w Chodlach i podobne akty przemocy, należy obarczyć przede wszystkim sądy. Bo są przepisy i instrumenty prawne, aby odseparować sprawcę od żony.

Niestety, sąd nie zakazał Markowi W. zbliżać się do żony. W opinii Zbigniewa Hołdy, nieumiejętnie zastosował przepisy kodeksu karnego.

- Nie wolno lekceważyć przemocy w rodzinie, a tak się robi w Polsce - twierdzi profesor. - Incydent, który miał miejsce w województwie lubelskim, to tragiczny i bardzo oczywisty błąd sądu.

Kiedy poprosiliśmy Katarzynę Szeską, rzeczniczkę prasową ministra sprawiedliwości, o ustosunkowanie się do wypowiedzi Zbigniewa Hołdy, w odpowiedzi usłyszeliśmy, że "w Polsce sądy są niezawisłe"...

Magdalena Tyrała


Liczba ofiar przemocy domowej wg "Niebieskiej Karty"

Liczba ofiar przemocy domowej ogółem

2006 r. - 157.854

2007 r. - 130.682

w tym dzieci do lat 13

2006 r. - 38.233

2007 r. - 31.001

dane KGP
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group