Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W stolicy można bić niewierne żony

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Sie 13, 2009 15:13    Temat postu: W stolicy można bić niewierne żony Odpowiedz z cytatem

W stolicy mozna bić niewierne żony

art. Robert Biskupski

Warszawiacy twierdzą, że przemoc domowa bezpośrednio ich nie dotyczy, ale nie dostrzegają w niej nic nagannego. Jak wynika z badań opinii, opublikowanych wczoraj przez Centrum Komunikacji Społecznej, połowa mieszkańców stolicy uważa, że można uderzyć żonę, która była niewierna.
Aż 36 proc. warszawiaków nie widzi nic złego w biciu dzieci za aroganckie zachowanie, a co czwarty mieszkaniec miasta traktuje karę cielesną jako normalny środek wychowawczy.

Jednocześnie aż 88 proc. z ok. 1000 ankietowanych w lipcu warszawiaków twierdzi, że przemoc to sprawa wszystkich dookoła, a nie ich. W ubiegłym roku podobne zdanie miało 94 proc. badanych. - To znaczący postęp w stosunku do czasów międzywojennych, kiedy jeden z sędziów Sądu Najwyższego grzmiał, że "niedźwiedzia łapa państwa nie powinna wkraczać do alkowy małżeńskiej" - mówi Jacek Szymanderski z CKS.

Z sondażu wynika też, że tylko co dziewiąty warszawiak wezwałby policję, gdyby usłyszał wołanie o pomoc. Co mieszkańcy stolicy zrobiliby, gdyby dowiedzieli się, że ich sąsiadka jest bita przez męża? Nie wie tego aż co czwarty z badanych. Niepokojące, że 14 proc. ankietowanych nie zrobiłoby nic w takiej sytuacji.

Zdaniem socjologów potrzebna jest kampania pokazująca, co powinni zrobić świadkowie przemocy. Tym bardziej że nie ufamy ośrodkom pomocy społecznej. W to, że są one w stanie pomóc ofiarom domowych patologii, wierzy jedynie 15 proc. badanych. - Aż 90 proc. mieszkańców stolicy potrzebuje wskazówek, jak rozpoznać przemoc w rodzinie - mówi Szymanderski.

W tej sytuacji do walki z przemocą bierze się warszawski ratusz. W czerwcu powołano miejski zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który we współpracy z policją, prokuraturą, sądami oraz organizacjami pozarządowymi będzie zbierał informacje o przypadkach znęcania się nad bliskimi. Będzie też szkolił urzędników, w jaki sposób diagnozować przemoc domową i jak jej zapobiegać.

źródło: polskatimes.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Sie 13, 2009 15:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem jak Was ale mnie te statystyki przerażają... Rolling Eyes
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Sie 13, 2009 15:39    Temat postu: Przemoc może dopaść nawet w "złotej klatce " Odpowiedz z cytatem

Przemoc może dopaść nawet w "złotej klatce "
Gazeta Polska Alicja Bobrowicz
publikacja listopad 2008


40 proc. warszawiaków nie wie, kogo poinformować w razie głośnej awantury czy bójki sąsiadów. 21 proc. pytanych przyznaje, że wśród ich znajomych są osoby, które doświadczają domowej przemocy.
Miasto nie ma jednak kompleksowego systemu pomocy ofiarom takich przestępstw. Dlatego w ramach obchodów Dni przeciwko Przemocy Wobec Kobiet warszawskie organizacje pozarządowe ustanowią dyżury psychologów i prawników, którzy będą udzielać konsultacji codziennie przez dwa tygodnie.


56 proc. mieszkanek Mazowsza doświadczyło domowej przemocy - tak wynika z badań, które zleciło w ubiegłym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Warszawskich danych na razie nie ma, ale ratusz co roku przepytuje mieszkańców miasta na ten temat. - Coraz częściej warszawiacy uświadamiają sobie, że przemoc domowa to przestępstwo. Ciągle jednak nie bardzo wiedzą, gdzie się zgłosić - mówi Danuta Kuciewicz, naczelnik w biurze polityki społecznej ratusza.

- Statystyki nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość. Do organizacji pomocowych codziennie zgłaszają się tłumy kobiet. Czasem z bólem serca trzeba poprosić, by kobieta przyszła następnego dnia, bo wszyscy psychologowie są zajęci - mówi Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Ratusz ma świadomość tego, że system pomocowy nie działa jeszcze tak, jak powinien. Dlatego od 2007 roku we współpracy z organizacjami pozarządowymi, policją i prokuraturą tworzy miejski program przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Pierwsze kroki już podjęto. Zorganizowano m.in. szkolenia dla 750 osób, które pracują na co dzień z ofiarami przemocy. Podpisano też porozumienia o współpracy z policją, sądem i kuratorami. Od stycznia na Mokotowie zacznie działać Specjalistyczna Poradnia Rodzinna ds. Przeciwdziałania Przemocy.

- Ludzie działają w systemie, więc to on musi być sprawny - podkreśla Renata Durda. - Trzeba wypracować standardy, a wtedy może nie będziemy słyszeć o tym, że policjanci zachowali się niewłaściwie czy sędziowie z różnych powodów umorzyli sprawę - tłumaczy. Krystyna Żytecka, prezes Fundacji Pomocy Kobietom i Dzieciom, tłumaczy, że takie działania sędziów czy policjantów sprawiają, że kobiety rezygnują z dalszej walki o swoje życie. - Zdarza się, że sugeruje się im, iż są wariatkami. Skarżą się, że ich zgłoszenia nie są odnotowywane przez policję - mówi.

Marcin Szyndler, rzecznik stołecznej policji, tłumaczy, że niestety takie skargi nie docierają do nich. - Stołeczni policjanci przechodzą masę szkoleń dotyczących postępowania w czasie interwencji związanych z domową przemocą. Ćwiczymy z psychologami, np. odgrywając sceny awantur i ucząc się prawidłowych reakcji - mówi. Dodaje też, że zadaniem policjanta jest doraźna pomoc i zachowanie bezstronności.

Terapeuci, którzy na co dzień pomagają prześladowanym kobietom, podkreślają, że przemoc nie dotyczy tylko rodzin najbiedniejszych. Coraz częściej w Warszawie po ratunek zgłaszają się tzw. kobiety ze "złotych klatek". - Mamy panią, której mąż wydziela małą sumkę na utrzymanie eleganckiego mieszkania i dzieci, choć zarabia kilkadziesiąt tysięcy. Ona w połowie miesiąca pożycza od znajomych, bo się go boi - opowiada Agnieszka Gutkowska ze stowarzyszenia OPTA.
Wiele kobiet nie uświadamia sobie, że to, co ich spotyka, to właśnie przemoc, która jest karalna.

- Niska świadomość dotyczy szczególnie gorzej wykształconych pań z biednych rodzin - tłumaczy Renata Durda. Dlatego od 25 listopada do 10 grudnia w siedzibach kilkunastu organizacji pozarządowych, które na co dzień pracują w różnych godzinach, ustalono stałe dyżury od godz. 14 do 19. Na kobiety będzie czekał specjalista ds. profilaktyki przemocy. - Chcemy, żeby każda pani wiedziała, że są miejsca, gdzie czekają na nią życzliwi ludzie - dodaje Renata Durda.

źródło. polskatimes.pl
------------------------------------------------------------------------------------------------------
że tez wcześniej tego artykułu nie znalazłam Very Happy
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Brzytwa



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 235
Skąd: Żandarmeria

PostWysłany: Nie Sie 23, 2009 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kulerzynka napisał:
nie wiem jak Was ale mnie te statystyki przerażają... Rolling Eyes


Nie ma czym. Trzeba działać i uświadamiać. Niestety, nie robi tego nawet szkoła, a od niej na lekcjach WOS powinno się zaczynać...
_________________
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem.
Każdy ma prawo zapobiec przestępstwu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group