Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trudno walczyc z przemocą psychiczną

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kulerzynka
Wolontariusz NL
Wolontariusz NL


Dołączył: 21 Lip 2008
Posty: 1553
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Sie 13, 2009 15:16    Temat postu: Trudno walczyc z przemocą psychiczną Odpowiedz z cytatem

We Wrocławiu większość spraw o przemoc domową kończy się umorzeniem
Gazeta Wrocławska Marcin Rybak

Sprawcy psychicznej przemocy domowej są bezkarni - twierdzą działaczki Centrum Praw Kobiet.
Od pięciu lat większość tego typu spraw, które kierujemy do prokuratur, kończy się umorzeniem.
W sobotę zakończył się Tydzień Ofiar Przestępstw. Zorganizowano go pod hasłem walki z przemocą psychiczną.
- Dostałyśmy zaproszenie na dyżury w prokuraturze. Ale naszym zdaniem, taki tydzień to fikcja, skoro większość kobiet nie znajduje w prokuraturach pomocy - mówią w CPK.

- Po moich przejściach nie wierzę w wymiar sprawiedliwości - opowiada pani Ewa z Wrocławia. Mąż znęcał się nad nią psychiczne, co potwierdził sąd w orzeczeniu o rozwodzie. Ale prokuratura umorzyła śledztwo.
- Byłam bliska samobójstwa - zwierza się kobieta. - Na zlecenie prokuratury badał mnie biegły psycholog. Potwierdził, że mąż znęcał się nade mną. Ale to nic nie dało.
- Od pięciu lat pamiętam tylko jedną sprawę, w której zapadł wyrok - mówi Katarzyna Miłoszewska z Centrum Praw Kobiet. - Jaki? 1000 złotych grzywny w zawieszeniu. I to dlatego, że sam oskarżony potwierdził w sądzie, że wymyślał żonie.

Były mąż pani Kingi został skazany za przemoc psychiczną. Ale wcześniej dwa razy prokurator umarzał śledztwo. Powód: "mała szkodliwość społeczna".
- Jesteśmy po rozwodzie, ale wciąż mieszkamy razem, bo nie mam innego mieszkania. Prokurator uznał, że skoro prześladuje mnie były mąż, to szkodliwość jest znikoma - opowiada Kinga. - Chodzę teraz na spotkania grup terapeutycznych i mówię kobietom, że jak chcą zgłosić przestępstwo w prokuraturze, to muszą się przygotować na upokorzenia i na to, że nie uzyskają żadnej pomocy.

Z danych statystycznych wynika, że większość spraw o przemoc domową kończy się umorzeniem albo odmową wszczęcia. Dane za dziesięć miesięcy ubiegłego roku wykazują, że na 1047 zakończonych śledztw tylko w 282 sformułowano akty oskarżenia.

Główny problem to brak dowodów.
- Prokurator wciąż mi powtarzał, że nie ma świadków - pani Kinga zalewa się łzami. - Mam zapraszać ich do domu w środku nocy? - pyta.
- Przemoc psychiczną trudniej udowodnić - przyznaje rzeczniczka wrocławskiej Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus. - Ale to nieprawda, że nic nie robimy. Badamy każde doniesienie. W każdej z prokuratur jest osoba specjalizująca się w sprawach związanych z przemocą domową. Prokuratorzy są wyczuleni, żeby do ofiar podchodzić z taktem.

- Gdy kobieta zgłasza przemoc psychiczną, ma małe szanse, że sprawa skończy się dla niej pozytywnie - przyznaje Beata Jarosz, szefowa Towarzystwa Rozwoju Rodziny. - Liczą się ślady pobicia. A przecież najczęściej, zanim do tego dochodzi, jest właśnie psychiczna przemoc. I też są ślady. Kobieta częściej choruje, ma stany depresyjne, problemy z sercem, zaburzenia krążenia. To są ewidentne wskazówki, że mogło dojść do psychicznej przemocy.

źródło: polskatimes.pl
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Brzytwa



Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 235
Skąd: Żandarmeria

PostWysłany: Nie Sie 23, 2009 22:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Da się udowonić. Trzeba tylko chcieć.

A świadkowie często są. Trzeba tylko chcieć ich poszukać...

Dlaczego ludzie składają tak mało zażaleń w takich sprawach? Jak walczyć, to do końca.
_________________
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem.
Każdy ma prawo zapobiec przestępstwu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Nie Sie 23, 2009 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda, zażalenie jest znakomita formą dowodzenia swoich racji....
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group