Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozmowy na temat nowej ustawy anty-przemocowej.
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yamato



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 197
Skąd: z piekła

PostWysłany: Czw Maj 27, 2010 21:57    Temat postu: Rozmowy na temat nowej ustawy anty-przemocowej. Odpowiedz z cytatem

Proszę pisać tu co myślicie o tej nowej ustawie wszystkie za i przeciw .

Chciałbym przy okazji wleić coś co powinno nas zainteresować ponieważ nasza ustawa ma bazować na ustawie szwedzkiej ,dajaca pracownikom społecznym większe uprawniena do odbierania dzieci a przede wszystkim przeprowadzania wywiadów o nas i na tej podstawie mogą odebrać nam dzieci bez wyroku sadowego .Pragne wkleić link do artykułu o prawie szwedzkim gdzie niejednokrotnie dochodzi do absurdów .

http://www.eioba.pl/a127096/napluc_ci_w_gebe_tatusiu

Proszę przeczytajći go jest bardzo ciekawy możemy nad tym podyskutować czy o takie prawo nam chodzi ?????
_________________
Człowiek szuka miłości bo w głębi serca wie że to miłość może uczynić go szczęśliwym
Największa satysfakcja w życiu to świadomość ,że się nikogo nie skrzywdziło .
YAMATO ..大和
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Pią Maj 28, 2010 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Model szwedzki...a mi ciągle ktoś kładł do głowy, że jednak model hiszpański, bo to i kraj o podobnych tradycjach - katolickich - i ludzie o podobnych doświadczeniach - chociażby wojna.

Nie podobają mi się stwierdzenia typu - "mogą nam odebrać dziecko bez wyroku sądowego"...wyobraźmy sobie sytuację kiedy patrol policyjny zajeżdża do domu i zastaje sytuację - noc, oboje rodzice kompletnie pijani, "nietomni", a dzieci płaczące i przestraszone...Co robią dziś policjanci...łażą po sąsiadach, szukają rodziny, nikt nie chce przejąc opieki nad dziećmi bo sąsiedzi...potrafią być niegrzeczni wobec sąsiadów i nikt nie chce...rodziny nie ma...noc, policjanci jeżdżą radiowozem z małymi dziećmi, próbuja w placówkach - wszędzie tłok, nikt nie chce przyjąć...czasami moga caa słuzbę przejeździć, czasami opiekę znajdują we własnym domu (bo zona akurat ma wolne)...Nikt nie zadzwoni do sędziego, dopiero rano w godiznach pracy sądu ktoś się znajdzie....Robia to z naruszeniem prawa ale z szacunku dla dzieci...Nikt, żaden przepis nie określa jak to zrobić i co zrobić....

Wyobrażam sobie, że po wejściu tej Ustawy policjanci zabierają "nietomnych" rodziców a sami dzwonią po takiego dyżurnego i znającego etatowego pracownika socjalnego(może będzie to koordynator ?) i on załatwia resztę a rankiem informuje sąd o sytuacji i sąd postanawia co dalej...

Czy to złe dizałnie? To działanie przeciwko rodiznie? Odbieranie dizecka?

Przeceiż dzisiaj coś takiego istnieje tylo, że policja sie z tym boryka i rankiem sąd mói co dalej? - więc o co chodiz z tym zamachem na rodiznę?
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”


Ostatnio zmieniony przez Echnaton dnia Sob Maj 29, 2010 21:59, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
yamato



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 197
Skąd: z piekła

PostWysłany: Pią Maj 28, 2010 14:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pragnę jeszcze coś przytoczyć następny link który mówi o nowym prawie anty-przemocowym.

http://www.dziennik.pl/opinie/article561661/Odebranie_dziecka_rodzicom_to_dramat.html
_________________
Człowiek szuka miłości bo w głębi serca wie że to miłość może uczynić go szczęśliwym
Największa satysfakcja w życiu to świadomość ,że się nikogo nie skrzywdziło .
YAMATO ..大和
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Sob Maj 29, 2010 21:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yamato wiele znajdzie się takich ludzi, którzy staną murem za Ustawą i wielu pewnie przeciw niej...
Po jednej i drugiej stronie staną wielkie sławy i autorytety, ale...Ustawa przeszła w Senacie, a zmiany są kosmetyczne!

Porozmawiajmy o tym co zrobić abyśmy umieli wychować swoje dzieci z dala od klapsów...
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
heka



Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 465

PostWysłany: Sob Maj 29, 2010 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Echnaton"

Porozmawiajmy o tym co zrobić abyśmy umieli wychować swoje dzieci z dala od klapsów...[/quote]

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja.Dorosłych.
i nie klapsy są najgorsze.Mówię to z pełną swiadomością ( żeby nie było,wcale nie uważam że nalezy bić dzieci,wręcz przeciwnie!!!)
Byłam i poniekąd dalej jestem ofiarą wszystkich chyba rodzajów przemocy.Jestem PEWNA ŻE NAJGORSZA JEST PSYCHICZNA.Skutki pozostaja na zawsze.Można je przepracowac ,przeżyc i dalej z tym życ ,ale ngdy nie usunie się ich całkowicie i zawsze będa wpływały destrukcyjnie na nasze życie.
Kilka dni temu byłam swiadkiem takiej scenki: dzadek na spacerze z ok.2 letnim wnukiem .Dziecko jak dziecko idzie nie w tę strone co trzeba,dziadek je woła ,wreszcie dziecko się przewraca.Dziadek mówi coś w rodzaju: no widzisz.Niby nic .Nie krzyczy,nie mówi nawet podniesionym tonem ,ale w tonacji głosu jest coś takiego ,ze przeszywa mnie dreszcz.
Nikt nie obeznany z tematem nie potrafiłby zakwalifikować tego incydentu jako przemoc ,a jednak była OKRUTNA.Jestem prawie pewna ,ze nawet gdyby ktoś chciał "donieść" -zgodnie z noweą ustawą-nie potrafiłby udowodnic tej przemocy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yamato



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 197
Skąd: z piekła

PostWysłany: Sob Maj 29, 2010 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak będzie przekonasz się heka sam nawet gdy tylko zobaczę takie przypadki będę zgłaszał na policję bez żadnego nawet mrugnięcia okiem . Niech się ludzie przekonają czy ta ustawa będzie im dobrze służyła gdy więcej ludzi dotknie to może zastanowią się czy i komu ma służyć ta ustawa
Została tylko skarga do trybunału i tak będzie przekonacie się że ustawa będzie skarżona i już PO-wcy nie przepchną jej w takiej wersji jek teraz .
_________________
Człowiek szuka miłości bo w głębi serca wie że to miłość może uczynić go szczęśliwym
Największa satysfakcja w życiu to świadomość ,że się nikogo nie skrzywdziło .
YAMATO ..大和
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yamato



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 197
Skąd: z piekła

PostWysłany: Nie Maj 30, 2010 9:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie są więc motywy promotorów Ustawy ?



Czy troska o dobro dzieci przy tak niewielkiej skali .
Otóż nie. Każdy dobry i faktyczny orędownik przeciw przemocy w stosunku do dzieci powinien bardzo mocno stawiać na zmiany istniejącego prawa a tym samym do skazywania .
Ale nie tylko skazanie jest tym czynnikiem odstraszającym . Ważne jest iż taki wyrok jest nieuchronny.
Co czynią natomiast promotorzy Ustawy ?
Nic takiego. Tworzą natomiast Ustawy , które w zasadzie nie odwołują się do istniejących przepisów Kodeksu Karnego, Cywilnego.
Nie wnoszą o polepszenie wykonywania Wyroków czy nawet działań Sądów w trybie art. 569 kpc.

Nic takiego .
Tworzą natomiast Ustawę , która w zasadzie da tylko wielu instytucją na możliwość ingerencji i represji przeciw rodzinie.
Jest to Ustawa na tyle „ delikatna „ tzw. soft iż wprost nie prowadzi do zwiększenia odpowiedzialności karnej.
Prowadzi natomiast do matactw , fałszywych oskarżeń i doniesień, szantażu.
Wprowadzenie Ustawy typu hard czyli takiej gdzie naprawdę zarówno wyroki jak i ich wykonanie a przede wszystkim szybkość działania Sądów mogłaby rzeczywiście przeciwdziałać przemocy w stosunku do dzieci spowodowałoby dużą dyskusję społeczną.

W przypadku proponowanej Ustawy ( soft ) taka uwaga społeczna o szerokim wymiarze nie istnieje.

Tak więc wręcz z pewnościa należy przyjąć iż promotorom ustawy leży tylko to aby był jak najmniejszy oddźwięk społeczny, aby Ustawa prześliznęła się.
A co dalej ?
A dalej głównym promotorom zależy aby zdobyć nowy program w TV nauczający rodziców jak być rodzicami ( Dorota Zawadzka ), gdy jest się zwolnionym z poprzedniego programu w TV .
Dalej ...
Można zarabiać na następnych akacjach plakatowych dotowanych przez Państwo, zarabiać na „akcjach” , publikacjach. Należy spojrzeć ile pieniędzy zostało wydane do tej pory na liczne akcje bilboardowe, plakatowe, publikacje , broszury. Można spotakć je na każdym kroku.
Tak więc nie poprawa prawa a tym samym skuteczność przeciwdziałania przemocy leży na sercu promotorom tylko po prostu Państwowe pieniądze do własnej kieszeni.

Mylą się ci , którzy uważają , że jest to Ustawa dla dobra dzieci .
Jest to Ustawa dla dobra kieszeni promotorów Ustawy.

Mylą się ci, którzy uważają , że Ustawa ta będzie sprzyjać fałszywym doniesieniom, oskarżeniom , matactwom, dodatkowym pensyjkom dla urzędników ( jeśli nie dziś to jutro na pewno ), inwigilacji, itd.
Tak nie mylą się tak będzie. Ale jest to całkowicie efekt uboczny tejże Ustawy dla promotorów Ustawy.

Celem samym w sobie jest dobro kieszeni promotorów i sięganie zachłannie po Państwowe pieniądze co jest nikczemne jeżeli robi się to pod płaszczykiem przemocy w rodzinie.
_________________
Człowiek szuka miłości bo w głębi serca wie że to miłość może uczynić go szczęśliwym
Największa satysfakcja w życiu to świadomość ,że się nikogo nie skrzywdziło .
YAMATO ..大和
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 30, 2010 10:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Yamato

Ustawa jest jedynie początkiem zmian- zezwoleniem na dalsze przepisy wykonawcze w poszczególnych zagadnieniach. Teraz zależy chciałbym aby od Nas jak to się będzie miało do stanu faktycznego. Nie może być tak ( moje osobiste życzenie i chyba nie tylko moje ) aby te przepisy powstawały nie za "wysokich biurek" a w dalszej kwesti będące czesto teorią nie mającą dosłownie prawie żadnego zastoswania w realnych warunkach osobowo-finansowych Państwa.

Odniosę się do części Twojej wypowiedzi mianiwicie:
Cytat:
Celem samym w sobie jest dobro kieszeni promotorów i sięganie zachłannie po Państwowe pieniądze co jest nikczemne jeżeli robi się to pod płaszczykiem przemocy w rodzinie
.

Uważam że zbytnio genralizujesz. Jednak można założyć że są takie osoby co widzą w tym nic nie związanego z pomocą osobom doznającym przemocy. Mam nadzieję że jeśli dojdą do nas sygnały o takich "jednostach" zaaregujemy skutecznie. Choć nie ukrywam temat wymaga pracy której się nie obawiam. Jednak na tym polu co wielokrotnie powtarzałem z mniejszym a czasem większym skutkiem nie może być mowy o samotnej pracy tutaj jest wymagana wręcz konieczna praca zespołowa. Zespół nie w celu wzajemnej adoracji tylko skutecznej i rzetelnej pracy.

Yamato (szkoda że nie znam Twojego imeinia coż) zgadzam się z Tobą w kwesti że należy być uczciwym a wszelkie formy przestępstwa piętnować i zgłaszać w odpowiednich instytucjach.
Poruszasz wiele ważnych zagadnień po częsci związanych z czytaniami w sejmie, senacie... Jednak osobiście nie miałem możliwości uczestniczyć a do dokładnych relacji/sprawozdań nie miałem dostępu.
Moje osobiste zdanie - chodzi Nam o dobro drugiej Osoby a nie licytację i różnego rodzaju teorie bojkotowe. (nie pracowałem nad ustawą jeszcze nie te progi Cool może wkrótce się uda że będę gdzieś miał jakiś głos, który z całą pewnością nie będzie obojętny na relecje pomagaczy, przełożenia na realną sytuację kraju).
Jak będzie możliwość z chęcią z Tobą porozmawiam nawet w Warszawie.

pozdrawiam
Tomasz
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Nie Maj 30, 2010 11:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dorota Zawadzka to trochę jak gwiazda TV jeśli przechodzi z jednego programu do drugiego to jeszcze nie znaczy, że kogoś zamordowała albo komuś przylała. Pewnie w grę wchodzą pieniądze, zaszczyty i atmosfera w pracy. Nie wiem nic na ten temat wiec i głosu nie będę zabierał po próżnicy:)

Komu ma służyć ustawa?
Państwu? Pewnie tak, dobrze wychowani lepiej wykonują swe obowiązki.
Jakimś sponsorom? Pracuje wiele lat w przemocy i jakoś...przez te wszystkie lata nie pojawił się żaden sponsor, który wyjąłby sakiewkę pełna możliwości i sypnął groszem po oczach. Może nie mam szczęścia? ale czy to powinno zależeć od szczęścia?
Nauczycielom? Ktoś zauważył, że przemoc rodzi przemoc, agresja rodzi agresję, więc jeśli tego nie będzie ze strony dorosłych to może i nauczyciele będą mieli łatwiej?
Organy ścigania i sądownictwo? Pewnie będzie łatwiej rozdzielić klaps wychowawczy od klapsa przestępczego, bo dzisiaj wielu sprawców przemocy tłumaczy się, że to było w celu wychowawczym.
Rodzicom? Być może zmusi do poszukiwań innych wyjść, zastosowania takich metod, które dotychczas były odrzucane.


Tak , masz rację Yamato, Ustowa przede wszystkim ma służyć dzieciom i nie potrafię jakoś wyobrazić aby służyła komuś innemu...

Senat przyjął Ustawę, czas przejść do konkretów....
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
yamato



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 197
Skąd: z piekła

PostWysłany: Nie Maj 30, 2010 17:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jest dla mnie problemem aby sie przedstawić jestem Adam i z tego co doszło mi do moich uszu to owa ustawa będzie skarżona w trybunale konstytucyjnym i tak jak pisałem wcześniej jak zresztą zaówarzyliście PIS i jeszcze inne ugrupowania partyjne nie są i nie były za tym aby ta ustawa przeszła a że większośc i sejmie i senacie ma PO . To wystarczy aby 30 senatorów podpisało skargę i tak będzie przekonacie się w niedługim czasie .
_________________
Człowiek szuka miłości bo w głębi serca wie że to miłość może uczynić go szczęśliwym
Największa satysfakcja w życiu to świadomość ,że się nikogo nie skrzywdziło .
YAMATO ..大和
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Nie Maj 30, 2010 23:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj Adam - bardzo mi przyjemnie - znów walczysz o upadający płot i wierzysz w bajki , zamiast zbierać materiał na nowe ogrodzenie:)
Porozmawiajmy jak zagospodarować świat wokół nas aby ani przemoc, ani klapsy nie były już potrzebne....

Czasami mam marzenia - przebudzić się w świecie bez przemocy i bez klapsów..
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
yamato



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 197
Skąd: z piekła

PostWysłany: Sob Cze 05, 2010 6:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałem wkleić coś ciekawego proponowane poprawki do tej ustawy ale gdy sprawdziłem zy się ten temat wyświetli to się okazało że nie chce znależć strony ale poprubuję jeszcze raz aby pokazać owe poprawki.
_________________
Człowiek szuka miłości bo w głębi serca wie że to miłość może uczynić go szczęśliwym
Największa satysfakcja w życiu to świadomość ,że się nikogo nie skrzywdziło .
YAMATO ..大和
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 0:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adamie, teraz możemy tylko pokazać innym, że świat po uchwaleniu Ustawy nie zrobił się ani dobry ani zły..........
Walka wygrana czy przegrana ale...zakończona i nie ma co już kruszyć kopii.
Co zrobić aby Ustawa była dobra, aby Lokalne Zespoły Interdyscyplinarne tworzyli najlepsi, aby dzieci nie podlegały przemocy ze strony dorosłych, aby pomoc socjalna była rzeczywista....

W każdym zakątku kraju są takie miejsca , o które warto walczyć....spróbujmy w swoich społecznościach powalczyć aby ta Ustawa była pomocna a nie szkodliwa.... łatwo krytykować leżąc z paluszkami i piwem przed telewizorem, trudniej próbowac zmieniac rzeczywistośc za naszymi oknami...

ale można!
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mgrabas



Dołączył: 09 Sie 2008
Posty: 1516

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 12:20    Temat postu: przemoc rodzi przemoc Odpowiedz z cytatem

yamato napisał, że ta ustawa jest szkodliwa, wyjaśnił na czym polega jej szkodliwość, pokazał do czego doprowadziła podobna ustawa u innych
teraz pod pozorem walki z przemocą robiony będzie kolejny interes na ludzkiej krzywdzie i dana będzie jeszcze jedna możliwość nadużyć i antagonizowanie społeczeństwa
trzeba tę szkodliwą ustawę zablokować i skupić się na dobrym zrozumieniu źródeł zjawiska
trzeba przeciwdziałać warunkom, jakie powodują powstawanie przemocy i jej eskalacje
_________________
Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 18:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ustawa została przyjęta przez Sejm, potem przez Senat - z drobnymi, nieistotnymi poprawkami - proces legislacyjny zbliża się do końca. Czas mieli jej zwolennicy - wyjątkowo pokorni i słabi widoczni - oraz jej przeciwnicy - krzykliwi, napastliwi, przywołujący nie zawsze prawdziwe argumenty, powołujący się na tradycje, religie i tworzący kanapkowe komitety(np. Rzecznik Praw Rodziców) i odwołujące się do kościelnego wsparcia, organizujący przemarsze, protesty, ściąganie prawicowych autorytetów z całego świata.

Z Twojej odpowiedzi podoba mi sie ostatnie zdanie : trzeba przeciwdziałać warunkom, jakie powodują powstawanie przemocy i jej eskalacje

Prawda, czas skończyć z przemocą, czas oddzielić definitywnie przemoc od rzekomego wychowania, na które zbyt często powoływali się sprawcy podczas sądowych procesów...
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group