Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kiedy Niebieska Karta?
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
basia-aa



Dołączył: 19 Sie 2011
Posty: 346
Skąd: dolnośląskie

PostWysłany: Pią Wrz 02, 2011 23:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brzytwa napisał:
No niech Tobie będzie.

Notatka dowodem w sprawie? Chyba poszlaką?! Dowodem to zeznanie pokrzywdzonej/ego, świadków itp.

Wiesz jak sądy traktują nasze notatki Laughing


Z własnego doświadczenia wiem, że mimo pozorów, Sądy poważnie traktują Niebieskie Karty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
basia-aa



Dołączył: 19 Sie 2011
Posty: 346
Skąd: dolnośląskie

PostWysłany: Nie Wrz 11, 2011 1:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niebieska Karta to jest pewien pic. Jeżeli policja ją wypełni to dalej się nic nie dzieje, bo policja nie wykazuje jakiejkolwiek inicjatywy by pomóc. Mam ją od prawie 2 lat i nie widziałam by kolejnemu dzielnicowemu chciało się łaskawie zgodnie z Zarządzeniem Komendanta Głównego w sprawie NK, przyjść raz w m-cu i pogadać.
Owszem jest wielkie halo nt przemocy domowej. Policjanci, z reguły faceci, nie mają zielonego pojęcia nt przemocy domowej i ofiar. Ofiary to tylko dla nich głupie baby. Facet nie zrozumie przemocy domowej, bo często sprawcami są faceci. Nie zrozumieją też ofiary, bo często będą się bardziej identyfikować ze sprawcą, bo głupia baba zdenerwowała, ale...
Mając Niebieską Kartę ma się jednocześnie swoje uprawnienia. Niebieska Karta jest idealna do spraw dot. rozwodu, sprawy karnej z przemocy domowej. W końcu konkretny dowód.
Mając Niebieską Kartę ma się prawo do żądania od dzielnicowego przeprowadzenia rozmów ze sprawcą (żądanie takie i rozmowę musi odnotować w notatce służbowej. Zawsze się przyda kolejny dowód.
Przemoc jest agresją w 4 ścianach i trudno tutaj cokolwiek udowodnić, jednak Niebieska Karta, zmuszanie dzielnicowego do rozmów ze sprawcą, są konkretnymi dowodami i trzeba z tego korzystać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Nie Wrz 11, 2011 21:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście zdarzają się takie reakcje, takie pomoce i tacy dzielnicowi ale jest też wielu, którzy szukają, motywują, szperają i wielokrotnie sprawdzają czy pokrzywdzone są bezpieczne. Uogólnianie nie prowadzi do rozwiązania sytuacji a raczej ją gmatwa i prowadzi w kierunku niemożności rozwiązania problemu, a ten problem można, trzeba i należy rozwiązać.
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ciekawy



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 63

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 4:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

basia-aa napisał:
ciekawy napisał:
Echnaton napisał:
Nie zgodzę się z Tobą na temat roli i zadań Niebieskiej Karteczki, niby jest zwykłą notatka ale...uruchamia pewne działania a jej obecność w procesie karnym jest niezbędna...
I dziwię się, ze macie problemy z jej założeniem - to obowiązek interweniujących policjantów a nie widzimisię pokrzywdzonych. Trzeba to za każdym razem podkreślać i artykułować....


Taaaaak, jasne, pod warunkiem,że interweniujący nie uznają,że zajścia nie było ponieważ nie wydarzyło się ono w ich obecności,że skoro brak świadków to osoba wzywająca Policje kłamie no i,że wezwanie nie ma podstaw. - Tak wygodniej.


Albo nie zaczną straszyć mandatami jak mnie Shocked, bo wg nich było za dużo interwencji i bez znaczenia to, że wiązały się ze wzrostem agresji w związku z zawiadomieniem o znęcaniu się.


Dokładnie tak, to bez znaczenia,że wezwanie Policji wiąże się z przemocą domową, jest to chyba niewygodne dla Policji i chyba wygodniej jest Policji postraszyć mandatem albo go wypisać za wezwanie Policji bezpodstawnie niż zająć się problemem przemocy domowej.
Czyli jaki wniosek - nie przeszkadzaj Policji w patrolowaniu miasta bo jak Dyżurny skieruje do ciebie obywatelu radiowuz możesz mieć problemy z powodu wezwania Policji gdy jest przemoc domowa, tyle,że skoro przemoc domowa nie dzieje się w obecności Policji to jej "nie ma", kto winny - ten kto wezwał Policje, kto "pomówiony" ten kto stosuje przemoc.
No i jeszcze można dostać niebieską karte bo przecież jest to "pomawianie" sprawcy przemocy bo przecież w obecności Policji nic nie robi, a bardzo zły jest ten kto wzywa Policje i "zawraca głowę" takimi "bzdurami" i wzywając Policje do sprawcy przemocy stosuje przemoc.
Czyli człowieku rozwiązuj sam problemy bo Policja ci nie pomoże, a może zaszkodzić i poprzez zaszkodzenie tobie pomóc sprawcy przemocy, dzięki czemu przemoc domowa zamiast się ukrócić będzie trwała o wiele dłużej!

Pytanie do kogoś z Policji jeśli są takie osoby na forum.
Czy Policja w ogóle przechodzi jakiekolwiek choćby ogólne szkolenia z tematu przemocy domowej czy do takich zgłoszeń są wysyłani Policjanci kompletnie nie znający się ani troche na tym temacie ?
Bo moja odpowiedź jest taka,że (może się myle ale z obserwacji wynika) Dyżurny wysyła obojętnie jaki patrol i,że Policja nie ma takich szkoleń w ogóle nawet w podstawowym zakresie i potem na miejscu pomaga sprawcy przemocy zamiast osobie czy osobom które tej pomocy potrzebują.

A jak jakaś sprawa idzie do Prokuratury/Sądu to jeśli są dołączone notatki to można się dziwić co w tych notatkach jest powypisywane, w ogóle zupełnie inna rzeczywistość niż ta która była naprawde.

Dobrze,że Sądy podchodzą do notatek policyjnych z dystansem.

Moim zdaniem Policja powinna być karana obcinaniem premi albo brakiem awansu albo jednym i drugim za złe rozeznanie w sytuacji podczas interwencji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Czw Wrz 15, 2011 0:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogę powiedzieć - zgodnie z prawdą - policjanci mają więcej szkoleń o przemocy niż prokuratorzy, prokuratorzy więcej niż sędziowie.Prawdą jest, że tych szkoleń jest wciąż za mało! Czy policjanci pomagają? Myślę, że także na tym forum znaleźlibyśmy wiele działań pomocnych , w których brali udział policjanci, pomagali, wspierali, motywowali....
Wszelkie uogólnianie nie prowadzi do wyjaśnienia sprawy jedynie do zaciemnienia problemu...
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ciekawy



Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 63

PostWysłany: Czw Wrz 15, 2011 14:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Echnaton napisał:
Mogę powiedzieć - zgodnie z prawdą - policjanci mają więcej szkoleń o przemocy niż prokuratorzy, prokuratorzy więcej niż sędziowie.Prawdą jest, że tych szkoleń jest wciąż za mało! Czy policjanci pomagają? Myślę, że także na tym forum znaleźlibyśmy wiele działań pomocnych , w których brali udział policjanci, pomagali, wspierali, motywowali....
Wszelkie uogólnianie nie prowadzi do wyjaśnienia sprawy jedynie do zaciemnienia problemu...


To bardzo dziwne co tu jest napisane wyżej bo z mojego doświadczenia w praktyce jako obywatela (którego nie musi interesować kto i ile ma szkoleń na ten temat) wynika z obserwacji,że problem przemocy domowej najgorzej rozeznaje Policja, Prokuratura z Sędziami podobnie ale dużo lepiej niż Policja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Sob Wrz 17, 2011 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To mamy rożne doświadczenia. Bywam na różnych szkoleniach dotyczących przemocy, na wielu konkurencjach i ogólnie mogę powiedzieć, że bardzo dużo na nich policjantów, czasami bywają prokuratorzy, jeszcze nie spotkałem sędziego. Chyba, że sędziowie wiedzą wszystko i dlatego się nie kształcą, prokuratorzy wiedzą wiele więc tylko od czasu do czasu zaglądają na szkolenia, a policjanci? Oni nic nie wiedzą dlatego muszą się kształcić.

Nawet jeśli jest tak jak napisałem wyżej to po pewnym czasie wiedza o przemocy będzie największa u policjantów a najmniejsza u sędziów...
Smile
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Nie Wrz 25, 2011 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo ciekawy temat. Pozwolicie, że póki co będę obserwatorem.

Przyznam Wam po części rację. Nie mam zamiaru bronić sądownictwa ani policji. Osobiście widzę wiele braków, wiele odmiennego punktu widzenia odnośnie szkoleń, funkcjonowania itd. Mam nadzieję że niebawem się to zmieni. Ktoś zapyta może tak : "coś się zmieni ale samo i co ty masz zamiar zrobić ? " otóż wraz z Kazimierzem mamy pewien pomysł i jak się uda powinno być sukcesywnie coraz bardziej profesjonalne podejście służb a co za tym idzie w wymiarze sprawiedliwości także. Oczywiście w związku z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jolanta 71



Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 11

PostWysłany: Nie Paź 02, 2011 18:52    Temat postu: Uwierzcie w pomoc Odpowiedz z cytatem

Przez 20 lat uciekałam z dziećmi do Mamy,nie dzwoniłam na policję po pomoc bo nie wierzyłam że mi pomogą.Cztery dni temu moja córka nie wytrzymała i zadzwoniła.Przyjechali policjanci,mój mąż otworzył drzwi i powiedział,że nic w domu się nie dzieje,oczywiście nie uwierzyli mu chcieli rozmawiać ze mną.Gdy mnie zobaczyli nie mieli żadnych wątpliwości,że jednak coś się złego w domu wydarzyło.Zabrali męża na komisariat,ja i córka złożyłyśmy zeznania.Prokurator wydał nakaz eksmisji na 3 miesiące oraz zakaz zbliżania się do nas.Owszem boję się wychodzić z domu ale w domu czuję się bezpieczna.Od poniedziałku zacznę szukać pomocy u specjalistów bo mam momenty zwątpienia,na pewno będę szukać grup wsparcia bo chciałabym porozmawiać z kimś kto przeżył podobne sytuacje.Był u mnie dzielnicowy zrobił wywiad i poinformował ,że odwiedzą mnie pracownicy MOPS aby zaoferować mi pomoc np.prawną,rozmowę z psychologiem.Wczoraj miałam straszne załamanie,byłam sama w domu zadzwoniłam pod bezpłatny nr. telefonu dla osób w kryzysie emocjonalnym.Rozmawiałam z bardzo miłą Panią dość długo aż moja córka wróciła do domu.Dzisiaj mam trochę lepszy dzień,jutro będzie lepiej a za rok będę chodzić z uniesioną głową.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 04, 2011 21:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Jolanto

To co napisałaś jest bardzo budujące. Ponadto pokazuje, że policja,prokuratura może wiele. Jednak bez Twojej odwagi, determinacji nie może nic lub prawie nic. W tym miejscu przesyłam ci serdeczny uśmiech może chociaż tak dodam otuchy i wytrwałości.

Wracając do tematu -Jolanto w razie potrzeby służbę pomocą na łamach forum. (np poprzez pw forum).


pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group