Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

prawo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hekaDołączył: 17 Lis 2009
Posty: 465

PostWysłany: Sro Lut 08, 2012 12:24    Temat postu: prawo Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie do adminów/prawnika.
Jak wygląda sprawa zapewnienia lokalu zastępczego w świetle znowelizowanej w listopadzie ubiegłego roku ustawy? z tego co przeczytałam ,wiem ze taki lokal musi teraz zapewnić gmina. Wczoraj byłam u komornika i ten powiedziała ,ze owszem ,tak ,ale z zasobów własnych. Ponieważ moja gmina takich lokali nie ma ,więc nie wskaże.Sytuacja wygląda tak ,ze na pierwsze pismo komornika ,gmina odpowiada ,że nie ma ,czeka sie pół roku i po tym pół roku wskazuje schronisko dla bezdomnych ,albo noclegownię.
Wiem ze gmina eksmituje ludzi do "hotelowca" jak to nazwał komornik ,ale tylko w przypadku jeśli to gmina jest wierzycielem.
Coś mi tu nie pasuje .Dlaczego po pół roku? I dlaczego od razu gmina nie może wskazać schroniska ,a po pól roku może ? Czy jest coś w przepisach wykonawczych do tej ustawy? Nie umiem do nich dotrzeć .
Bardzo proszę o info "siedzących "w prawie .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Echnaton
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 6110
Skąd: Suwałki

PostWysłany: Pią Lut 10, 2012 20:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od 16 listopada 2011 r. obowiązuje ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz ustawy kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 224, poz. 1342).
Przyczyny zmian

Zmiana przepisów związanych z przeprowadzaniem eksmisji jest konsekwencją orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 grudnia 2007 r. (sygn. K 26/05) i z dnia 4 listopada 2010 r. (sygn. K 19/06). Nowelizacja ma na celu także dostosowanie systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 marca 2008 r. (sygn. akt S 2/0Cool. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zgodność z Konstytucją przepisu art. 1046 § 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – kodeks postępowania cywilnego i nakazał zmienić przepisy w terminie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia orzeczenia.

Dostosowując przepisy ustawodawca wprowadza definicję tymczasowego pomieszczenia, rozszerza katalog obowiązków gminy o obowiązek wskazywania tymczasowego pomieszczenia oraz określa maksymalny okres udostępnienia takiego pomieszczenia.

Eksmisja do noclegowni lub schroniska

Wchodzące w życie przepisy zwiększą ochronę ofiar przemocy w rodzinie. Lokatorzy będą nadal eksmitowani do lokali socjalnych lub pomieszczeń tymczasowych. Zmiana obejmie jednak z przypadki, w których eksmisji będzie można dokonywać bezpośrednio do noclegowni lub schroniska.

Nowelizacja ustawy zastąpiła przesłankę znęcania się nad rodziną bardziej rozbudowanym sformułowaniem stosowania przemocy w rodzinie. Jeżeli bowiem wobec sprawcy przemocy sąd w orzeczeniu o eksmisji wskaże za jej przyczynę znęcanie się psychiczne lub fizyczne nad rodziną, zostanie pozbawiony prawa do otrzymania pomieszczenia tymczasowego i trafi prosto do noclegowni.

Te same skutki odnosić się będą do osób, które z powodu rażącego albo uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania, czynić będą uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku. Chodzić tu będzie o takie zjawiska jak akty wandalizmu, napastowania lokatorów, libacji alkoholowych lub zakłócania ciszy nocnej.

Także osoby dokonujące samowolnego zajęcia lokalu nie będą mogły korzystać z prawa do pomieszczenia tymczasowego. Podobnie stanie się z osobami, które miały wynajęte mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego.
Bez okresu ochronnego

Istotną zmianą jest również to, że od dnia wejścia w życie nowych przepisów, bez względu na porę roku, komornicy nie będą w odniesieniu do wyżej opisanej grupy osób stosować obowiązującego od 1 listopada do 31 marca okresu ochronnego, w trakcie którego obowiązuje zakaz wykonywania wyroków eksmisyjnych (art. 16 ustawy o ochronie praw lokatorów).
Eksmisja do pomieszczeń tymczasowych

Od dnia wejścia w życie nowelizacji funkcjonuje nowy sposób przeprowadzania eksmisji do pomieszczeń tymczasowych. Do takiego pomieszczenia eksmitowane będą osoby, które nie uzyskały prawa do lokalu socjalnego i jednocześnie nie należą do kategorii osób, którym grozi eksmisja bezpośrednio do schroniska lub noclegowni.

Umowę najmu pomieszczenia tymczasowego gmina będzie zawierać na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy (art. 25a i n. ustawy). Po upływie tego okresu komornik będzie mógł przenieść osoby do noclegowni lub schroniska, gdzie będą oczekiwać, aż gmina zapewni im inne pomieszczenie tymczasowe.

Szczegółowy tryb eksmisji, w tym do pomieszczeń tymczasowych i noclegowni, mając na uwadze ochronę przed bezdomnością ma określić w swoim rozporządzeniu minister sprawiedliwości. Rozporządzenie ma wejść w życie najprawdopodobniej w grudniu tego roku.
Definicja pomieszczenia tymczasowego

We wprowadzanych przepisach określono również samą definicję pomieszczenia tymczasowego. Ma ono:

- nadawać się do zamieszkania,

- posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem,

- posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne,

- dawać możliwość ogrzewania,

- posiadać niezawilgocone przegrody budowlane,

- zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków,

- zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę,

- w miarę możności znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane (art. 5a ustawy).

Na gminach spoczywa także obowiązek wydzielenia ze swojego zasobu mieszkaniowego pomieszczeń tymczasowych, przeznaczonych na wynajem. Nowością jest wskazanie gmin oraz osób trzecich jako dostarczających takie lokum.

Nowelizacja zmienia także przepisy umożliwiające domaganie się od gminy odszkodowania w przypadkach, gdy nie dostarcza ona pomieszczenia tymczasowego właścicielowi, w którym znajdują się osoby oczekujące na eksmisje.

Często dochodzi do sytuacji, gdy mimo istniejącego prawomocnego orzeczenia o eksmisji, osoby których ono dotyczy przebywają nadal w spornym lokalu. Wskutek takich sytuacji właściciel lokalu ponosi straty. Dotychczas odszkodowania takiego można było domagać się gdy eksmitowani oczekiwali dostarczenia lokalu socjalnego. Obecnie zasady dotyczące odszkodowań za brak pomieszczeń tymczasowych są takie same.
Co się nie zmienia

Wchodząca w życie ustawa nie zmienia położenia bezrobotnych, emerytów, kobiet w ciąży i innych osób, które są uprawnione do otrzymania lokalu socjalnego w związku z orzeczeniem eksmisji. Sąd orzekając w stosunku do nich o prawie do otrzymania lokalu socjalnego, będzie nadal zobowiązany nakazać wstrzymanie wykonania eksmisji do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Tyle znalazłem na ten temat. Jak masz jakieś pytania to służę pomocą....
_________________
„lepiej zapal świecę, niż byś miał przeklinać ciemność”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
hekaDołączył: 17 Lis 2009
Posty: 465

PostWysłany: Pią Lut 10, 2012 20:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję ,nie wykluczam dalszych pytań
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
basia-aaDołączył: 19 Sie 2011
Posty: 346
Skąd: dolnośląskie

PostWysłany: Pon Mar 05, 2012 23:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heka trudno jest wyegzekwować eksmisję, nawet po tej zmianie. Po prostu trzeba trochę szczęścia. W rozwodzie miałam zasądzoną eksmisję bez wskazania mieszkania socjalnego czy tymczasewgo. Rozwód był w marcu 2010 r. Szybko oddałam sprawę do komornika i mój optymizm na tym się skończył. Jedynie co dobre zrobiłam to złożyłam wniosek o eksmisję z 1 pomieszczenia w związku z tym opłata komornicza wyniosła mnie ponad 1000 zł. Pismo było z gminy: nie dysponują pomieszczeniem tymczasowym. Nie daj się zbyć tym pół rokiem, nie ma czegoś takiego.
Rozpoczęła się w lipcu 2010 r, sprawa karna z art. 207 - moja sytuacja i dziecka drastycznie się pogorszyła. Policja nie wpadła na genialny pomysł by wnioskować o odizolowanie sprawcy przemocy (nie znają przepisów), prokurator i Sąd mieli to w nosie (nie zwzruszyło ich to, że do przemocy pscyhicznej doszła o wiele większym stopniu przemoc fizyczna i seksualna). Zapadł wyrok skazujący na karę w zawieszeniu. Sprawca dalej gnieździł się w moim mieszkaniu na mój koszt, bo nie miał najmniejszej ochoty za cokolwiek zapłacić (woda, czynsz, energia, gaz - po co?). W pażdzierniku zażądałam eksmisji na bruk po 16 listopada 2011 r,. z uwagi na zmianę przepisu gdzie nie trzeba już było gwarantować pomieszczenia tymczasowego. Ex z przyjemnością poinformowałam ze wywalę go na bruk. Facet się wystraszył, pobiegł do ABK wybłagał jakiś pokój i sam się wyprowadził. Komornik z otrzymanej kwoty zatrzymał sobie należne 700 zł i być może kiedyś to wyegzekwuje od ex-nieroba to mi odda. Po kiego miłaby się męczyć? Pieniądze zaliczyłam juz na straty.
Jak widzisz trzeba odrobiny szczęścia, bo niestety nie ma co liczyć na policję, prokuraturę czy sąd. Ja już przestałam wierzyć w tzw. wymiar sprawiedliwości.
Na Twoim miejscu zrobiłabym dwie rzeczy:
- poinformowała sprawcę, że go z przyjemnością wyrzucę na bruk bo zmieniły się przepisy (działa to Wink)
- złozyla skargę na czynności komornicze, bo babka unika fizycznej eksmisji, wtedy może podejmnie czynności,
Heka komornicy nie przemęczają się tutaj. Pieniądze sobie inkasuje (ode mnie 1200), facet sam się wyprowadził, zostawił sobie 700 n- więc po kiego ma się przemęczać?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group