Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Formy świadczeń – zabezpieczenia społecznego NIEMC

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marta 25Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 690

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 11:42    Temat postu: Formy świadczeń – zabezpieczenia społecznego NIEMC Odpowiedz z cytatem

Publiczna pomoc społeczna i niezależna pomoc społecznaŚwiadczenia socjalne maja na celu:1. likwidacje biedy,

2. wspieranie osób niepełnosprawnych.

3. Zabezpieczenie społeczne osób potrzebujących

4. wspieranie rodzin, dzieci i młodzieży,


Zasiłek rodzinny

Rodzice dziecka, które urodziło się po 1 stycznia 2007 roku, maja prawo do pobierania zasiłku rodzinnego. Otrzymać mogą go rodzice bez względu na wysokość dochodów.

Ile wynosi zasiłek rodzinny
Wysokość zasiłku stanowi zwykle 65 % naszych wcześniejszych dochodów. W przypadku, gdy nasze dochody były niewielkie, mamy możliwość podwyższenia zasiłku do 100 % dochodów. Jeśli nasze dziecko jest starsze, możemy wystąpić o podwyższenie zasiłku do 70 % dochodów. Przeliczając procenty na euro: zasiłek rodzinny wynosi od 300 do 1800 euro, w zależności od wysokości dochodów.
Dolna stawka zasiłku -300 euro wypłacana jest osobom niepracującym, pobierającym zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek z opieki społecznej. A jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami bliźniaków, trojaczków otrzymamy następne 300 euro na kolejne dziecko. Zasiłek rodzinny możemy otrzymywać przez 12 miesięcy, czas ten może ulec przedłużeniu o kolejne 2 miesiące w przypadku, gdy drugi partner ograniczy swoją działalność zarobkową i w tym czasie zajmie się wychowaniem dziecka.

Zasiłek rodzinny mogą otrzymać osoby:

· Opiekujące się lub wychowujące dziecko,

· Posiadające stałe miejsce zamieszkania w Niemczech,

· Mieszkające z dzieckiem w jednym gospodarstwie domowym,

· Które nie prowadzą działalności zarobkowej (ewentualnie wykonują ją częściowo)

Zasiłek dla bezrobotnych

W Niemczech istnieją dwa rodzaje świadczeń dla bezrobotnych:

· Zasiłek dla bezrobotnych –przeznaczony dla osób, które w ciągu 3 lat były ubezpieczone przez okres co najmniej 12 miesięcy, czas otrzymywania świadczenia uzależniony jest od wieku i długości opłacania ubezpieczenia, maksymalna długość wynosi 32 miesiące i dotyczy osób, które ukończyły 57 rok życia oraz przez co najmniej 44 miesiące opłacały ubezpieczenie,

· Pomoc społeczna dla bezrobotnych –otrzymywać mogą ja osoby posiadające prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Ponieważ niemieckie państwo zapewnia swoim obywatelom minimum socjalne,
dlatego też pobierający świadczenia socjalne bezrobotni korzystają z wielu ulg i zwolnień. Oto kilka z nich.

· Abonament telewizyjny

M.in. pobierający Arbeitslosengeld II (ALG II) mogą zostać na wniosek zwolnieni z opłat abonamentu telewizyjnego.

· Ulga w opłatach telefonicznych w Deutsche Telekom AG (T-Com)

Ulga ta ściśle wiąże się z poprzednią. Polega ona na tym, iż korzystający z telefonu stacjonarnego po przedstawieniu u przedstawiciela tej firmy dokumentu zwalniającego go z opłat za abonament telewizyjny może skorzystać z oferty tzw. taryfy socjalnej (Sozialtarif). Polega ona na tym, iż firma refunduje należność za połączenia i rozmowy wykonane przez jej sieć (a więc nie przez innych operatorów) do wysokości 6,94 EUR w miesiącu.

Zwolnienie z dopłat do ubezpieczenia zdrowotnego

· Zwrot kosztów poszukiwania pracy

Za każde podanie o pracę Job Center zwraca koszty w wysokości 5,- EUR/Bewerbung. Nie odbywa się to jednak automatycznie. O zwrot tych kosztów należy zwrócić się pisemnie do miejscowego Job Center.

· Zwrot kosztów kilkudniowej wycieczki szkolnej

Kilkudniowe wycieczki dzieci osób pobierających ALG II mogą być finansowane na wniosek rodziców przez miejscowe Job Center.· Dofinansowanie przyborów szkolnych

Dzieci szkolne do 10 klasy z rodzin utrzymujących się z ALG II otrzymają na rozpoczęcie nowego roku szkolnego po 100 EUR na zakup potrzebnych przyborów szkolnych.Zasiłek chorobowy

Każdy pracownik zatrudniony legalnie w Niemczech opłaca składkę ubezpieczenia chorobowego w wysokości 13,5 % swoich dochodów (połowę opłaca pracownik, drugą połowę pracodawca).

Kto ma prawo otrzymać zasiłek chorobowy?

Prawo do pobierania zasiłku chorobowego mają osoby:

· Objęte ubezpieczeniem obowiązkowym,

· Poddane rehabilitacji,

· Niepełnosprawne, pod warunkiem, że znajdują się w zakładach i placówkach specjalnych,

· Opłacające dobrowolnie składki ubezpieczenia chorobowego, dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą, lub wykonujących wolne zawody

Kiedy możemy otrzymać zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy możemy otrzymać w szczegółowo określonych sytuacjach:

· Leczenia stacjonarnego,

· Opieki nad chorym dzieckiem.

· Niezdolności do pracy z powodu choroby,

· Niezdolności do pracy z powodu sterylizacji lub aborcji

Zasiłek wychowawczy (Erziehundgeld/ Elterngeld)

Jest to być pomoc finansowa dla tego rodzica, który wykonuje pracę w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie 30 godzin tygodniowo). Ograniczeniem są określone dochody.
Dokładna kwota pomocy jest uzależniona od miesięcznych dochodów. Jeśli wnioskujący zdecyduje się na regulacje budżetowe (Budgetbetrag), otrzymuje 450 euro miesięcznie przez okres 12 miesięcy, przy czym okres ten nie może być przedłużony. Jeśli zaś rodzice decydują się na rozwiązanie regulowane (Regelbetrag) otrzymują na początku 300 euro, miesięcznie przez okres roku, potem zasiłek może być przedłużony o dalszy rok. Zasiłek przysługuje na każde dziecko, czyli np. bliźnięta mają prawo do podwójnego świadczenia.

Z dniem 01.01.2007 w życie wszedł nowy zasiłek pod nazwą Elterngeld, przysługujący pracownikom prowadzącym działalność gospodarczą, urzędnikom uczniom i studentom. W zasadzie okres jego wypłacania to pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Miesięcznie można liczyć na zasiłek w wysokości 67% dochodu netto, który jednak nie może przekroczyć granicy 1800 euro. Dolną granicę ustalono na poziomie 300 euro. Co ciekawe, z zajęcia zarobkowego może przynajmniej na 2 miesiące zrezygnować drugi z rodziców, który także chce wychowywać dziecko i również otrzyma wtedy za ten okres Elterngeld.· Położna

Każdej ubezpieczonej kobiecie przysługuje bezpłatna pomoc położnej przez okres bezpośrednio po porodzie. Warto więc już bezpośrednio po porodzie umówić się wstępnie z wybraną przez siebie położną na pierwszą wizytę po wyjściu z dzieckiem ze szpitala.

· Kindergeld - becikowe

Kindergeld przysługuje od dnia narodzin dziecka za każdy miesiąc, w którego w przynajmniej jednym dniu istniała podstawa prawna do otrzymania Kindergeldu. Mówiąc prościej: niezależnie od dnia miesiąca, w którym dziecko przyszło na świat, KIndergeld zostanie przyznany za cały ten miesiąc. Wysokość Kindergeld kształtuje się następująco:

- dla pierwszych dwoje dzieci: miesięcznie 184,- € na każde dziecko,

- na trzecie dziecko: 190,- € miesięcznie,
- dla każdego kolejnego dziecka: 215,- € na jedno dziecko.Wohngeld - zasiłek na mieszkanie


To ratunek dla tych, którzy ze swojej pensji nie są w stanie opłacić mieszkania. Z pomocą przychodzi wtedy państwo i gmina pół na pół. Ci, którzy pobierają już zasiłek socjalny, nie muszą nawet składać wniosku o ten rodzaj pomocy. Wohngeld dotyczy osób wynajmujących mieszkanie lub zamieszkujących mieszkania własnościowe. Z prawa do jego otrzymywania wykluczeni są uczący się zawodu (Auszubildende), odbywający obowiązkową służbę wojskową oraz pobierający Arbeitslosengeld II. Wysokość świadczenia zależy od liczby domowników, wysokości zarobków w rodzinie oraz wysokości czynszu.


ALG II/Sozialgeld

Prawo do zapomogi dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld - ALG II) ma w Niemczech osoba, która w ciągu ostatnich trzech lat przed zwolnieniem z pracy pracowała 360 dni kalendarzowych i opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Należy się zarejestrować w urzędzie pracy jako poszukujący pracy i przeznaczać na ten cel 15 godzin tygodniowo. Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni. Może być przedłużony do 960 dni w szczególnych przypadkach.
Osoby samotne i wychowujące dzieci bez współmałżonka lub będące w związku z osobą niepełnoletnią waha się od ok. 330 euro do 345 euro w zależności od landu (wschodni/ zachodni). Dla małżeństw jest to nieco mniej, odpowiednio 298 i 311 euro.
Osoby, które nie ukończyły 14 lat mogą liczyć na kwotę ok. 200 euro. W wieku 14-18 lat kwota świadczenia oscyluje wokół 270 euro, od 2006 roku podobnie jest z młodzieżą mieszkającą w domu rodziców do ukończenia 25 roku życia. Poza tym nie mają prawa (poza szczególnymi wyjątkami) do osobnego mieszkania opłacanego przez Arbeitsamt.
Bezrobotni, którzy nie mogą podjąć pracy ze względu na wiek, stan zdrowia czy dzieci, mieszkający w jednym gospodarstwie domowym z pobierającym ALG II, otrzymają Sozialgeld.

Mutterschaftsgeld - Macierzyńskie

O zabezpieczenie finansowe nie muszą się w Niemczech obawiać także matki w okresie ciąży. Jeśli ze względu na pracę ciąża jest w zagrożeniu bądź nie mogą jej wykonywać kobiety ciężarne, wtedy można skorzystać z sześciotygodniowego okresu ochrony macierzyństwa, który może zostać wydłużony. Podczas tego okresu ochronnego zapewnione jest zabezpieczenie finansowe tzw. Mutterschultzlohn.

Urlop macierzyński trwa 8 tygodni, a dla ciąż mnogich i przedwczesnych wydłuża się do12 tygodni. Kasa chorych wypłaca wtedy zasiłek macierzyński, równy zasiłkowi chorobowemu – nawet, kiedy matka i dziecko zdrowe wracają do domu.
Młode matki mogą się także ubiegać o regularną pomoc i wyprawkę dla dziecka z ARGE (Arbeitsgemeinschaft), choć tu finansowa pomoc różni się w zależności od landu.
Na wyprawkę można liczyć także w niemieckim Caritas. Przykładowe kwoty to: 70 euro miesięcznie do narodzin z ARGE (Mehrbedarf), jednorazowa wyplata (wyprawka) 560 euro również z ARGE, i do tego 400 euro z Caritas właśnie.Ustawy kodeksu socjalnego zobowiązują podmioty publiczne do współpracy ze związkami niezależnej pomocy społecznej oraz organizacjami pożytku publicznego w zakresie pomocy dla dzieci i młodzieży oraz pomocy socjalnej. Realizując zasadę subsydiarności instytucjonalnej podmioty publiczne nie powinny tworzyć nowych ośrodków, o ile niezależne podmioty owe ośrodki już posiadają lub planują.1. Niemiecki Związek Caritas - Deutsches Caritasverband

2. Niemiecki Parytetowy Związek Socjalny- Deutscher Paritaetischer Wohlfahrtsverband

3. Niemiecki Czerwony Krzyż- Deutschees Rots Kreuz (DRK)Wszystkie związki niezależnej pomocy społecznej przejęły w dużym stopniu zadania społeczne państwa jako zadania własne. Prow...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marta 25Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 690

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.google.pl/search?q=pomoc++systemowa+dla+ofiar+przemocy+Niemcy&hl=pl&tbo=1&tbas=0&prmd=
ivns&ei=LGabUJuWLa6N0wXhlYDAAw&start=10&sa=NPomoc dla ofiar prawicowej przemocy

Poradnictwo i opieka dla ofiar, ich rodzin lub kręgu znajomych oraz świadków
Co to jest prawicowa przemoc?

Nikt nie ma prawa dyskryminować Cię ze względu na wygląd, kolor skóry, pochodzenie, religię, sposób życia lub poglądy. Każdy kto z tego powodu Cię obraża, stosuje groźby lub atakuje popełnia przestępstwo. Prawicowe akty przemocy są atakami, charakteryzującymi się pełną nienawiści wizją świata i uprzedzeniami wobec innych grup społecznych. Zalicza się do nich:

* rasizm, antysemityzm i islamofobię,
* nienawiść do lewicy, demokratek i demokratów,
* pogarda dla alternatywnych kultur młodzieżowych,
* pogarda dla bezdomnych, bezrobotnych, chorych lub inwalidów,
* nienawiść wobec homoseksualistów oraz lesbijek.

Warunkiem wystarczającym uznania danego czynu jako akt prawicowej przemocy jest osobiste wrażenie ofiary. Ocena świadków lub policji stoi dopiero na drugim miejscu.
Jak mozemy ci pomóc?

Wspieramy Cię Jeżeli Ty lub osoby w Twoim otoczeniu zostały obrażone przez prawicowców, stały się ofiarą gróźb lub agresji, pomożemy Ci. Nasza konsultantka lub konsultant omówi z Tobą w jaki sposób możesz przeciwstawić się prawicowej przemocy lub uporać z jej skutkami. Poradnictwo może być jednorazowe, może być także podstawą dłuższej opieki. Młodzież może się do nas zwrócić również wtedy, gdy osoby pełniące obowiązek wychowawczy nie zgadzają się na to.

Twoje prawa Wyjaśnimy Ci przebieg postępowania karnego, zaopiekujemy się podczas rozmów z policją i w sądzie. Pomożemy w znalezieniu adwokata lub adwokatki.

Twoja sytuacja socjalna Wyjaśnimy Twoje położenie, pomożemy zdobyć odszkodowanie lub zadośćuczynienie i udzielimy porad w sprawach związanych z ubezpieczeniem i kwestiami pomocy socjalnej.

Twoje zdrowie Jeżeli zostaleś zraniony lub zraniona, postaramy się o opiekę lekarską. Możesz porozmawiać z nami także o lękach. Jeżeli potrzebujesz wsparcia psychoterapeutycznego zajmiemy się odpowiednim pośrednictwem.

Twóje otoczenie środowiskowe Jeżeli chcesz, żeby zagrożenie prawicową przemocą stało się przedmiotem publicznej dyskusji w Twoim środowisku, żeby się coś zmieniło, pomożemy Ci w nawiązaniu kontaktów z inicjatywami, organizacjami lub mediami.
Oferujemy porady

na miejscu Przyjedziemy do Ciebie do wskazanego nam miejsca na terenie kraju związkowego Brandenburgia.

bezpłatnie Nasze poradnictwo jest bezpłatne, nie powstają jakiekolwiek zobowiązania.

w wielu językach Jeżeli jest to konieczne, przyjedziemy z tłumaczem lub tłumaczką.

dobrowolnie To Ty decydujesz, czy skorzystasz z poradnictwa i jakie kroki zechcesz potem podjąć. My wesprzemy Twoją decyzję.

poufnie Wszystko co z nami omówisz będzie traktowane poufnie. Bez Twojej zgody nie przekażemy jakichkolwiek informacji osobom trzecim.

niezależnie Nasza oferta poradnicza jest niezależna od jakichkolwiek urzędów.

stronniczo Odpowiadamy na Twoje potrzeby. Walczymy o Twoje interesy.
Kim jest Opferperspektive?

Tydzień za tygodniem mnożą się akty przemocy wobec osób, które nie pasują do wizji świata prawicowych ekstremistów. Ich ofiary wyrywane są ze swej codzieności, żyją w poczuciu braku bezpieczeństwa, jeszcze długo po doznanych cierpieniach. Osamotnienie często potęguje ich lęki.

Obojętność daje prawicowym przestępcom poczucie bezkarności i społecznego przyzwolenia. Naszym celem jest przełamanie milczenia i umożliwienie wszystkim ludziom życie w wolności i bez strachu.

Stowarzyszenie Opferperspektive oferuje ofiarom prawicowej przemocy w Brandenburgii porady i opiekę. Opferperspektive informuje na temat prawicowej przemocy i walczy o interesy grup poszkodowanych.

Stowarzyszenie zarejestrowane jako organizacja pożytku publicznego jest niezależne politycznie. Jego praca finansowana jest przez program »Tolerantes Brandenburg« oraz dzięki darowiznom. Każda darowizna pomaga.

(OPP)
print
rcms (0.4.opp-r86) opensource
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group