Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna Forum na temat przemocy w rodzinie
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP
www.niebieskalinia.pl 
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

mój mąż alkoholik!!!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ejka



Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 3
Skąd: śląsk

PostWysłany: Sob Lip 01, 2006 20:44    Temat postu: mój mąż alkoholik!!! Odpowiedz z cytatem

cześć wszystkim!!!
czytając wasze problemy cisną do oczu się łzy!!!to takie okrutne,jak kochający ludzie potrafią być podli!!!!!!!mężatką jestem 9 lat,mój mąż odkąd pamiętam lubił sobie wypić,ale wtedy nie widziałam w tym nic złego,ponieważ nie był agresywny a poprostu zabawny.Sytuacja zmieniła się odkąd moj mąż zaczął po ślubie dość często i gęsto spotykać się ze swoimi kuplami popijając coraz częściej i coraz więcej!!!zaczął też być o mnie chorobliwie zazdrosny!!!a muszę dodać że nigdy nie dałam mu ku temu powodów!!wraca do domu,awanturuje się,policzkuje mnie,kopie,popycha,wyzywa,gwałci...itp,itd.Na zewnątrz uchodzimy za kochającą się rodzinę,mamy 8letnią córkę ,i tak naprawdę to chyba dla niej to wszystko znoszę,bo chcę żeby miała pełną rodzinę!!chcę powiedzieć że mąż nie maltretuje mnie przy dziecku,jemu wystarczy nawet ten moment,gdy dziecko wyjdzie do sklepu!!!córka bardzo go kocha i on też względem niej potrafi pokazać uczucia!!!!ta sytuacja trwa już tak długo,że chyba weszła mi w krew,muszę powiedzieć że mąż potem przeprasza mnie,przytula,koi się,mówi że wie jaki z niego kawał gnoja ale zapewnia że mnie kocha!!!i mu wybaczam!!!i tak wkoło macieju!!chciałabym pomóc sobie,jemu,ale nie wiem jak???prosiłam go żeby się leczył albo wszył esperal,ale on nawet nie chce o tym słyszeć!!!BŁAGAM!!!DORADŹCIE MI!!!!jestem już na skraju wyczerpania od tej ciągłej huśtawki nastrojów!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 01, 2006 23:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WItam

Koniecznie udaj się do Centrum Interwencji Kryzsowej , Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemow Alkoholowych .
Istnieje możliwość skierowania męża na przymusowe leczenie . O tym ci zapewne powiedzą .
Ponadto jeśli będzie miał miejsce w domu akt przemocy zawsze możesz zadzwonić na Policję . Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy żądaj sporządzenia niebieskiej karty .[ ten element też jest brany pod uwagę przez Sąd Rodzinny w sprawie skierowania męża na leczenie ] .

Istnieje także możliwość bezpośredniego zgłoszenia przestępstwa - znęcania się w jednostce Policji .


pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ejka



Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 3
Skąd: śląsk

PostWysłany: Sob Lip 01, 2006 23:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje za radę,napewno spróbuję znaleść to centrum!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maras
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur
Moderator - Współpracownik NL konsultant ds. prawa i procedur


Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3871
Skąd: Gdynia/Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 01, 2006 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ponadto na pw podałem ci adresy instytucji może Ci się przyda .


pozdrawiam
_________________
-----------------------------------------------------
G. E. d/s P.P.R
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ejka



Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 3
Skąd: śląsk

PostWysłany: Sob Lip 01, 2006 23:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie masz pojęcia jak jestem ci wdzięczna!!!to miło że ktoś obcy chce mi pomóc!!DZIĘKI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
megusia



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 1
Skąd: Krakow

PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 15:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj

jestem bardzo ciekawa co zalatwilas?...wiem jak to jest zylam dlugich 13 lat z alkoholikiem ...ktory zawsze mowil "niegdy wiecej" bedzie dobrze itd ..prawie trzy lata temu uwolnilam sie od tego i nie zaluje ...jestem szczesliwa ...dziewczyno nie wierz ze sie zmieni to tylko puste slowa ...zwykle jest dobrze na chwile ...pozniej wszystko jest po staremu ...jezeli moge Ci jakos pomoc to bardzo chetnie ..Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DDD



Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 1

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2006 22:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak szczerze...to tacy ludzie się nie zmieniają-damscy bokserzy!!!Ja odeszłam,i nie dla swojego dobra(choc pewnie gdybym została dłużej,mogł by mnie juz nie byc)ALE odeszłam dla dzieci,żeby żyły spokojnie,zeby zasypiały i budziły się bez płaczu!Nie posadziłam go za kratki,nie miałam siły...ale po mnie znalazła się kobieta silniejsz psychicznie i DAMSKI BOKSER teraz odsiaduje wyrok!Mam wreszcie święty spokój!Uwiesz dziewczyno-oni przepraszają ,obiecują ale to niczego nie zmienia!Oni są ciągle tacy sami,czasem maja tylko lepsze opakowanie.Nie chciałam tragedii,chciałam życ i żyję dla własnych dzieci,a takich psycholi,jak oni to powinni trzymac w odizolowaniu,przez wiele ,wiele lat.Pozdrawiam
_________________
DDD
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaras



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 1

PostWysłany: Wto Wrz 19, 2006 10:32    Temat postu: ja w takiej "pełnej" rodzinie wychowałem się na al Odpowiedz z cytatem

RUCH AA - ZDROJ

MARZEC

1989

Marry – Go Round...Polish translation

Alkoholizm-zaczarowane kolo zaprzeczen

przez Wielebnego Jozefa L. Kellrzana

dyrektora Instytutu Zwalczania Alkoholizmu w Charlotte (pln. Karolina)

Wielebny Kellerzan przedstawil ten material po raz pierwszy na Drugim Rocznym Mityngu Grup Al.-anon w Connectitut, w Milford, 5 pazdziernika 1968 roku. Jego teorie zostaly przyjete z takim entuzjazmem, ze postanowiono je opublikowac celem szerszego rozpowszechnienia. Glowne Biuro Sluzb Rodzinnych Al.-anon uzyskalo od wielebnego J. Kelermana pozwolenie na wydrukowanie i rozpowszechnienie tego materialu. Material dotyczy kazdego, kto posrednio lub bezposrednio zwiazany jest z zyciem osoby cierpiacej na chorobe zwana alkoholizm. W fikcyjnej sztuce ukazano, w jaki sposob ludzie w zyciu alkoholika przedluzaja jego chorobe i przeszkadzaja w jej uleczeniu. Ponadto metody postepowania, jakie powinni zastosowac wobec alkoholika bliscy mu ludzie, jesli faktycznie pragna jego uzdrowienia. Publikacja niniejsza jako jeden z sposobow dawania sobie rady w sytuacjach stworzonych przez alkoholizm proponuje Al.-anon. Jedynym celem tej wspolnoty jest nauczenie nas innego sposobu myslenia o alkoholizmie, uzyskanie takiego punktu widzenia, ktory moze spowodowac w naszym zyciu cudowna odmiane. To, co przeczytacie - jesli naprawde potrzebujecie takiej pomocy – przedstawia rodzinny problem alkoholizmu w zupelnie nowy sposob i wyjasnia wiele niezrozumialych do tej pory powiklan i problemow. Wydanie poprawione, Marzec 1989. Ze zezwoleniem Al.-anon Familly *** Hadguartes New York opublikowal zespol redakcyjny Ruchu AA - "Zdroj".


Alkoholizm jest tragedia w trzech aktach. W tragedii bierze udzial co najmniej czworo ludzi: pijacy, jego rodzina, przyjaciele, koledzy w pracy, a nawet jego doradcy. Wszyscy oni przyczyniaja sie do obrotow tego zaczarowanego kola alkoholizmu. Choroba ta rzadko pojawia sie u osoby calkowicie odseparowanej od ludzi. Rzadko rowniez trwa w calkowitym odosobnieniu. Jeden czlowiek pije i upija sie - inni reaguja na jego picie i zachowywanie sie. Pijacy reaguje z kolei na ich reakcje i znowu pije. W ten wlasnie sposob zaczyna sie obracac zaczarowane kolo oskarzen i zaprzeczen - staczajaca sie w dol spirala alkoholizmu. Aby zrozumiec alkoholizm, musimy spojrzec nie tylko na samego alkoholika, ale na calkowity obraz jego choroby tak, jakbysmy byli widzami odgrywanej na scenie sztuki. Musimy dostrzec dokladnie role wszystkich aktorow tego dramatu. Alkoholik – jako gwiazda calej sztuki – wystepuje na poczatku pierwszego aktu. Gra on glowna role, a inni reaguja tylko na to, co on robi na scenie. Wiec oto nasz gwiazdor – zazwyczaj mezczyzna w wieku 30 – 50 lat przewaznie zdolny, inteligentny i pracowity. Czesto jednak jego ambicje przekraczaja jego mozliwosci. Widzimy, ze jest to bardzo wrazliwy, samotny i nerwowy czlowiek. Jest on rowniez niedojrzaly w sposob, ktory go czyni bardzo zaleznym od innych ludzi. Prawdopodobnie zachowuje sie sposob bardzo "niezalezny", aby tej niedojrzalosci calkowicie zaprzeczyc. Wlasnie z tego zaprzeczania powstal tytul naszej sztuki: Zaczarowane Kolo Zaprzeczen. Aby alkoholik mogl grac swa role z powodzeniem, potrzebuje pomocy innych. Dlatego musimy obserwowac bardzo dokladnie, w jaki sposob kazdy z aktorow spelnia swa role w tym dramacie.

Prolog

Alkoholik odkryl, ze picie poprawia mu nastroj, pozwala czuc sie lepiej. Wydaje to mu sie blogoslawienstwem, a nie przeklenstwem. Lekarstwem, a nie trucizna. Na kilka godzin znikaja klopoty i leki, napiete nerwy doznaja odprezenia i wszystkie problemy sa rozwiazane.

Akt I


Alkoholik wkracza na scene twierdzac, ze nikt nie ma prawa mowic mu, co on powinien robic, ze tylko on sam moze rozkazywac innym. Rodzinie bardzo to utrudnia jakakolwiek rozmowe z nim na temat jego picia i rezultatow picia. Nawet gdy pijanstwo stwarza naprawde powazne problemy – alkoholik nie chce na ten temat rozmawiac. Kazda dyskusja jest czyms w rodzaju podwojnego monologu: nikt nie slyszy tego, co mowi druga strona. Obie strony twierdza co innego, a robia co innego. Dlatego, aby alkoholika zrozumiec konieczne jest dokladne poznanie tej gry. Obserwowanie samego alkoholika, czytanie naukowych opisow jego choroby, albo wysluchiwanie narzekan jego rodziny, to tylko mala czastka dramatu. Najwazniejszym slowem w alkoholizmie jest "zaprzeczanie", gdyz ludzie niezmiennie robia to, czego postanawiaja nigdy wiecej nie robic, albo zaprzeczaja temu, co zrobili. Jezeli moglibysmy zaobserwowac te gre w telewizji wylaczajac glosnik – o wiele lepiej zrozumielibysmy to, co sie naprawde dzieje. Na poczatku pierwszego aktu alkoholik potrzebuje kieliszka – wiec pije. Pije czesto i wiele, a nie rzadko i w malych ilosciach. Moze pic otwarcie, ale prawdopodobnie z iloscia wypitych kieliszkow kryje sie, pijac poza plecami reszty aktorow tego przedstawienia. Tu wlasnie jest pierwsza czesc zaprzeczania: ukrywanie ilosci wypitego alkoholu. Dowodzi to, ze pijacy zdaje sobie sprawe z tego, ze pije zbyt wiele, pije czesciej i wiecej niz inni, a przede wszystkim - ze picie znaczy dla niego o wiele wiecej niz dla innych ludzi. Fakt, ze pije za wiele i zbyt czesto, nie jest zalezny od jego woli. I tu dostrzegamy pierwsza oznake alkoholizmu. Ciagle zaprzeczanie przez chowanie butelki i picie w samotnosci wskazuje jasno, jak bardzo jego poczucie jest zalezne od alkoholu. Po dwoch lub trzech kieliszkach nie moze juz byc mowy o powstrzymaniu picia. Po paru nastepnych kieliszkach zauwazymy ogromna zmiane w pijacym. Staje sie on pelen zadowolenia i absolutnej niezaleznosci. Znajduje sie na samym szczycie swiata i moze sie zachowywac jak prawdziwy "bozek". Teraz on ma tylko racje, kazdy inny jest w bledzie, szczegolnie jezeli sprobuje przeciwstawic sie jego piciu. Nie wszyscy alkoholicy zachowuja sie w identyczny sposob kiedy sa pijani, ale wszyscy zachowuja sie nienormalnie i bezsensownie, sa nieodpowiedzialni za swoje czyny. Ignoruja przepisy towarzyskie, czasem posuwaja sie do lamania prawa

Przykladem jest tu prowadzenie samochodu w stanie nietrzezwym, co u niealkoholika uznane zostaloby za czyn calkowicie niepoczytalny. Jezeli picie trwa wystarczajaco dlugo, alkoholik stwarza krytyczne sytuacje, wpada w klopoty i najrozmaitsze powiklania. Moga miec one rozne scenariusze, ale ogolny ich zarys jest zwykle taki sam. Alkoholik jest zalezny, a zachowuje sie niezaleznie i picie utwierdza go w tym przekonaniu. Jednak rezultaty pijanstwa uzalezniaja go coraz bardziej od innych. Kiedy stworzony przez niego samego kryzys chwyta go w pulapke – czeka aby cos sie stalo, udaje ze ten kryzys nie istnieje, ucieka od konsekwencji lub wzywa pomocy innych. Alkohol, ktory dal mu poczatek zadowolenia i niezaleznosci, zdziera z niego maske i pozwala nam zobaczyc, jakim jest bezradnym i bezbronnym dzieckiem.

Akt II

W drugim akcie alkoholik nie robi nic innego, jak tylko oczekuje pomocy innych. Pozostali trzej aktorzy tej sztuki odgrywaja swoje role i alkoholik z nich korzysta. Sam nie robi nic, albo niewiele. Wszystko robione jest za niego.

Wybawca

Pierwsza osoba, ktory pojawia sie na scenie, jest wybawca, dobroczynca, ktory dzieki swoim slabosciom czuje sie zobowiazany do ratowania przed nieszczesciem swego przyjaciela alkoholika. Pragnie wydobyc go z kazdej trudnej sytuacji i ulzyc ciaglemu napieciu nerwowemu, Jakie w rezultacie tych trudnosci nastepuje. W rzeczywistosci Wybawca prawdopodobnie zaspakaja swoje potrzeby, a nie prawdziwe potrzeby alkoholika. Choc moze to robic w calkowitej nieswiadomosci. Wybawca moze byc mezczyzna spoza kregu najblizszej rodziny. Taka role moze takze odgrywac kobieta. Rola ta podejmowana jest takze przez doradcow zawodowych: ksiezy, lekarzy, adwokatow lub pracownikow spolecznych. Wielu z nich posiada zbyt malo (a czesto wcale nie posiada) istotnej wiedzy o alkoholizmie, wiedzy w tego rodzaju doradztwie wrecz niezbednej. Wskutek braku zrozumienia, jaki wykazuja, traktuja sytuacje w taki sam sposob jak robia to nieprofesjonalisci. Dzialalnosc Wybawcow odbiera alkoholikowi moznosc uczenia sie na wlasnych bledach i brania odpowiedzialnosci za swoje postepowanie. Alkoholika upewnia to w mniemaniu, ze zawsze znajdzie sie jakis Wybawca, ktory wyratuje go z tej opresji, mimo ze Wybawcy zawsze twierdza, ze tego wiecej juz nie uczynia. Poniewaz pomagali zawsze, alkoholik wierzy, ze beda pomagac takze w przyszlosci. Tego rodzaju "akcja ratunkowa" staje sie koniecznoscia w taki sam sposob, jak i picie alkoholika.


Ofiara

Nastepny aktor, ktory wstepuje na scene – to Ofiara. Czesto jest to pracodawca, przelozony czy wspolnik, a takze kolega z miejsca pracy. Ofiara jest osoba odpowiedzialna za wykonanie pracy w czasie nieobecnosci alkoholika spowodowanej piciem. Dane statystyczne wykazuja, ze straty czasu zaczynaja sie w okresie 10 – 15 lat od momentu, kiedy alkoholik zaczal w danym przedsiebiorstwie pracowac i jego zwierzchnik stal sie jego przyjacielem. Chec ochraniania alkoholika jest odruchem calkowicie zrozumialym. Uwaza sie zawsze, ze wydarzy sie to po raz ostatni. Alkoholik staje sie calkowicie zalezny od takiej pomocy uzyskiwanej od Ofiary. Bez niej nie moglby dalej pic. Albo musialby przestac pic, albo stracilby prace.

Prowokator

Trzecim aktorem w tym akcie jest osoba najwazniejsza w tej sztuce: zona, maz, rodzice. Osoba z ktora alkoholik zyje. Zwykle jest zona lub matka. Jest ona weteranka w odgrywaniu tej roli, bo zna ja o wiele dluzej niz inni. Ona wlasnie jest Prowokatorem. Wyprowadza ciagle z rownowagi, cierpiaca z powodu pijackich wybrykow – stara sie utrzymac rodzine razem pomimo klopotow, jakie stwarza alkoholik. Jednak jej ciagle rozczarowania, jej nieustajacy lek staja sie zrodlem ciaglej prowokacji. Prowokator stara sie kontrolowac, wprowadzac ciagle zmiany, ktore uwaza za konieczne, poswieca sie, dostosowuje, nigdy nie daje za wygrana, ale i nigdy nie zapomina. Alkoholik przekonany o tym, ze jego wybryki powinny byc zawsze zrozumiane – nie moze pojac, ze Prowokator moze go w czymkolwiek zawiesc. Sam zachowuje sie z calkowita niezaleznoscia, robi co chce i dyktuje zonie, matce, jak powinny postepowac. Spodziewa ich sie w domu kiedykolwiek wroci, o ile na noc w ogole wraca. Tego aktora mozna rowniez nazwac "dostosowujacym sie", poniewaz stara sie ciagle dostosowywac do coraz to nowych, klopotliwych sytuacji wynikajacych z picia. A tymczasem alkoholik wini te osobe za domowe, jak i malzenskie klopoty. Pomimo ze osoba dostosowujaca sie stara sie jak moze, aby mu dogodzic i przekonac go o tym, ze nie ma racji. Jest zona, gospodynia, czesto musi pracowac na utrzymanie domu. Zyjac z mezem cierpiacym na alkoholizm stara sie takze byc pielegniarka, lekarzem, doradca. Oczywiscie, nie jest ona w stanie wypelniac wszystkie te role bez wyrzadzenia krzywdy samej sobie oraz mezowi. Zwykle jest tak wytracona z rownowagi, ze nie potrafi rozmawiac z mezem bez poglebiania jego poczucia winy, goryczy, zalu i wrogosci. Stwarza to atmosfere, prawie ze niemozliwa do wytrzymania, przez alkoholika. Jednakze zwyczaje naszego spoleczenstwa cwicza i przysposabiaja zone do takiej wlasnie roli. Jesli nie bedzie ona postepowala wedlug tej akceptowanej spolecznie roli – zostanie samotna, poza kregiem rodziny i spoleczenstwa, zostanie uznana za osobe nie majaca pojecia, o tym, w jaki sposob dobra zona powinna sie zachowywac. A przeciez cokolwiek alkoholik robi – konczy w domu. Jest to miejsce, do ktorego powraca, kiedy nie pozostaje mu juz nic innego.

Drugi akt jest teraz w pelni przygotowany. Alkoholik zostaje "wyratowany" ze swojej bezradnosci, przyjety na nowo do pracy i na lono rodziny. I powtarza sie to wiele razy. Daje mu to uczucie, ze jest jednak odpowiedzialnym czlowiekiem i utwierdza go w przekonaniu, ze rozwiazanie jego problemow i wywolanych piciem klopotow jest obowiazkiem otoczenia. Poniewaz jednak wszystko bylo robione za niego, a nie przez niego samego – stal sie on jeszcze bardziej zalezny. Jest w istocie czlowiekiem noszacym "dorosle ubranie". Problemy stworzone przez picie zostaly rozwiazane przez innych. Caly balagan uprzatniety, wszystkie przykre rezultaty picia spadly na innych. Pozwala to alkoholikowi na dalsze pijanstwo, picie staje sie sposobem na rozwiazanie nowych problemow. W pierwszym akcie alkoholik zagluszal swoje cierpienie piciem, w drugim akcie rezultaty picia zostaly wygladzone przez innych. Przekonuje to alkoholika, ze ma pewne prawo zachowywac sie w taki wlasnie, nieodpowiedzialny sposob, bezkarnie.

Akt III

Akt trzeci rozpoczyna sie w podobny sposob, jak akt drugi, ale akt I i II stworzyl pewne, trwale uwarunkowania. Potrzeba zaprzeczania zaleznosci jest teraz u alkoholika o wiele silniejsza i musi byc wyrazana w bardziej zdecydowany sposob. Alkoholik zaprzecza, ze ma jakikolwiek problem z piciem. Absolutnie wypiera sie tego, ze ktokolwiek i kiedykolwiek mu pomagal. Przeczy, ze moze utracic prace i uwaza ze w pracy jest niezastapionym. Nade wszystko zaprzecza, ze jego zachowanie przyczynilo sie do jakichkolwiek klopotow w rodzinie. Wrecz odwrotnie. Wini on swa rodzine, a szczegolnie zone, za wywolywanie klotni, za narzekania i klopoty. Czesto twierdzi, ze jego zona jest nienormalna i potrzebuje pomocy psychiatrycznej. Wraz z postepem choroby oraz wywolanej nia sytuacji – alkoholik czesto oskarza zone o zdrade malzenska, o afery z innymi mezczyznami, choc nie ma najmniejszych powodow do tego rodzaju podejrzen. Niektorzy alkoholicy uzyskuja takie same rezultaty przez zachowanie kamiennego milczenia, odmawianie jakichkolwiek rozmow na temat picia. Zona nigdy nie zapomina zachowania meza. Maz nie zawsze pamieta co robil w pijanym stanie, ale nigdy nie zapomni co zona mowila na ten temat.

Prawdziwym problemem jest to, ze alkoholik zdaje sobie sprawe z rzeczywistosci, ktorej tak mocno zaprzecza. Zdaje sobie sprawe ze swej slabosci i pijanstwa. Jego poczucie winy staje sie nie do zniesienia. Nie jest w stanie zniesc najmniejszego krytycyzmu ani rad innych ludzi. Swiadomosc wlasnej bezradnosci i niepowodzenia stala sie najbardziej zawstydzajaca i bolesna na koncu pierwszego aktu, w okresie gdy alkoholik mysli i postepuje jakby byl "bozkiem" wlasnego swiata.

Z czasem rodzina przyzwyczaja sie do pewnego sposobu zycia. Alkoholik moze twierdzic, ze nie bedzie juz pil. Reszta osob twierdzi w sztuce, ze w przyszlosci nie bedzie mu pomagala. Wybawca zapewnia, ze nie bedzie juz alkoholika ratowal. Ofiara, ze nie bedzie juz poswiecala swego czasu pracy z powodu picia alkoholika. Prowokator – matka albo zona – powtarza alkoholikowi, ze zycie z nim w takich warunkach jest nie do zniesienia. To co jest mowione przeczy calkowicie temu co, kazdy robi. Wybawca i Prowokator twierdzili w przeszlosci i nigdy nie dotrzymali slowa. W rezultacie poczucie winy alkoholika wzmaga sie ciagle. Wszystko razem wyolbrzymia u alkoholika swiadomosc ciaglego niepowodzenia, samotnosci i napiecia nerwowego. Jezeli te tortury psychiczne stana sie niemozliwe do wytrzymania, a w dodatku, kiedy nastapi calkowita zmiana zachowania sie innych aktorow sztuki – alkoholikowi, glownemu bohaterowi, pozostaje jeden skuteczny sposob ucieczki od uczucia ciaglej winy i rozczarowania: zmiana swojego postepowania w celu uzyskania na powrot poczucia wlasnej godnosci. Jezeli jednak akt drugi jest odegrany w zwykly sposob (opisany poprzednio) – nie ulega watpliwosci, ze alkoholik w trzecim akcie bedzie pil w dalszym ciagu. Jest to dla niego jedyny sposob na uwolnienie sie od cierpienia, pozbycia sie wszystkich klopotow, oraz odzyskania poczucia, ze "wszystko jest w porzadku". Swiadomosc natychmiastowej ulgi, jaka przynosi picie, wymazuje z pamieci dalsze rezultaty picia. Alkoholik zawsze ma nadzieje, ze jednak tym razem bedzie on w stanie kontrolowac swoje picie, a jednoczesnie dozna wytesknionej ulgi. Tak wiec to, co alkoholikowi wydaje sie koniecznoscia, powtarza sie raz jeszcze i znowu zaczyna on pic. Kiedy przelknie pierwszy kieliszek – sztuka sie nie konczy. Kurtyna zapada po zakonczeniu pierwszego aktu oraz aktu drugiego, ale w trzecim akcie, sytuacja powraca do aktu pierwszego bez zapadniecia kurtyny. Powstaje cos na ksztalt filmu ciagle powtarzajacego te same ujecia bez zakonczenia jakims epizodem. Jezeli widzowie pozostana wystarczajaco dlugo i dwa pierwsze akty minely w sposob poprzednio opisany – reszta odbedzie sie identycznie i w koncu aktu trzeciego alkoholik znow bedzie pijany. Z czasem aktorzy staja sie starsi, ale w dialogach i akcji tej sztuki nastapia tylko minimalne zmiany. Jezeli dwa pierwsze akty zostana odegrane w opisany powyzej sposob – trzeci akt rozwinie sie tak samo. Jezeli pierwszy akt nie zostanie odegrany – nie bedzie poczatku calego dramatu, jakie ogladamy w tej sztuce.

Akt drugi staje sie jedynym aktem, w ktorym moze byc zapoczatkowane ozdrowienie spowodowane postepowaniem oraz decyzjami osob bedacych w kontakcie z alkoholikiem. W drugim akcie alkoholik jest przekonany, ze wszystkie jego problemy rozwiaza inni, ktorzy z powodu wlasnych slabosci lub przekonan nie beda mogli oprzec sie checi udzielenia mu pomocy. Ale jest to jedyny akt, w ktorym istnieje mozliwosc przerwania tej beznadziejnej, toczacej sie w dol, spirali alkoholizmu. A takze mozliwosc zatrzymania ZACZAROWANEGO KOLA WIECZNYCH ZAPRZECZEN. Sprobujmy zobaczyc, co sie stanie gdy bliscy alkoholikowi ludzie postanawiaja calkowicie zmienic sposob swego zachowania w zaistnialej sytuacji.

Kuracja rozpoczyna sie w akcie drugim.


Planowana kuracja musi zaczac sie w drugim akcie i jest zalezna od osob, ktore biora w nim udzial. Musza wiec one nauczyc sie, jak ludzie wplywaja nawzajem na siebie w takiej wlasnie chorobie oraz zrozumiec rzeczy najtrudniejsze – jak zmienic dotychczasowe role. Aby dobrze nauczyc sie tych rol – musza oni zwrocic sie do tych, ktorzy dobrze znaja te sztuke i rozumieja objawy choroby alkoholowej. Jezeli akt drugi zostanie napisany w nowy sposob – mozna miec nadzieje, ze alkoholik zostanie uleczony. Jest on bowiem uwieziony w swoim cierpieniu i klucz, ktory moze go z tego wiezienia uwolnic, posiadaja inni. Nie mozemy wymagac, aby jedyna alternatywa dla rozwiazania jego problemow stalo sie odstawienie picia. Musimy odemknac drzwi, dac mu szanse wyjscia na zewnatrz. Jesli ratujemy alkoholika z kazdego kryzysu, jesli jego zwierzchnik w dalszym ciagu pozwala robic z siebie Ofiare, a zona dziala jako Prowokator – nie ma najmniejszej szansy, by alkoholik kiedykolwiek wyzdrowial. Jest on calkowicie bezradny, nie moze sobie sam odemknac drzwi. Uzdrowic moga go tylko aktorzy w tej sztuce, jesli naucza sie przerwac jego zaleznosc od nich, odmawiajac mu pomocy. Alkoholik nie jest w stanie sam utrzymac, w ciaglym ruchu, tego Zaczarowanego Kola Zaprzeczen. Pomagaja mu w tym inni aktorzy ciagle pytajac alkoholika, dlaczego nie zaprzestaje pic. A przeciez wlasnie oni przez swoje zachowanie pomagaja mu, aby szukal ciaglej ucieczki w picie. Nie jest prawda, ze nie mozna pomoc alkoholikowi, poki on sam o pomoc nie poprosi. Prawda jest, ze alkoholik tak dlugo nie ma najmniejszej szansy na wyzdrowienie, jak dlugo inni usuwaja wszystkie bolesne rezultaty picia i postepowania wynikajacego z picia. Osoba z drugiego aktu trudno jest sie zmienic. O wiele latwiejsze jest przekonanie, juz nic nie pomoze alkoholikowi. Wybawcy i Ofiary musza takze postarac sie o dokladne informacje w celu zrozumienia tej choroby, jesli pragna zmienic swoje role, a tym samym pomoc sobie i alkoholikowi. Zona albo matka musza brac udzial w czynnym programie, ktory bedzie im doradzal, a jednoczesnie leczyl. Jest to tylko wowczas mozliwe, jesli pragna one istotnej zmiany w swoi zyciu. Starajac sie zrozumiec role tych trzech wspierajacych aktorow dramatu, musimy pamietac, ze tych rol nie nauczyli w jednym dniu. Graja je tak, jak ich nauczono i uwazaja, ze tak wlasnie grac je powinni. Wyobrazaja sobie, ze alkoholikowi pomagaja, a nie przedluzaja jego chorobe. I wlasnie w tym tkwi dramat alkoholizmu, caly mechanizm tworzenia postaw i dzialan uniemozliwiajacych alkoholikowi jego wyzdrowienie.

Wybawcy

Wybawca wierzy, ze nie wolno mu doprowadzic do tego, aby alkoholik cierpial z powodu picia, jesli w stosunkowo latwy sposob moze temu zapobiec. Osoba taka uwaza, ze ratowanie alkoholika z jego klopotow spowodowanych piciem jest rownoznaczne z ratowaniem tonacego – po prostu pomoc musi mu byc udzielona! Ta misja jest przez alkoholika odczytywana tak jak naprawde mysli o nim wybawca: "Ty sam nie jestes w stanie dac sobie rady bez mojej pomocy". W ten sposob Wybawca wyraza brak zaufania w mozliwosc alkoholika radzenia sobie samodzielnie ze swymi problemami, a taki brak zaufania jest sam w sobie forma oskarzenia i wyroku. Rola wybawcy zawodowego – ksiedza, prawnika czy tez pracownika spolecznego, rowniez moze byc bardzo szkodliwa, jesli pomaga on w pomniejszeniu problemow, a nie w zuzytkowaniu ich jako inicjatywy do rozpoczecia planu kuracji. Rodzina wie juz, prawdopodobnie od pieciu lat, a moze nawet i dluzej, ze picie wytwarza powazne komplikacje. Ale dla ludzi spoza kregu najblizszych krewnych nie jest to takie latwe do spostrzezenia. Kiedy rodzina zwraca sie wreszcie do Zawodowcow, ktorzy nie posiadaja dostatecznych kwalifikacji w zwalczaniu alkoholizmu, szczegolnie zanim aspoleczne zachowanie sie alkoholika stanie sie calkiem wyrazne – moze uslyszec ze nie jest on alkoholikiem i ze nie mozna zrobic nic, dopoki pijacy nie zwroci sie o pomoc. Kiedy alkoholizm staje sie widoczny dla ludzi spoza kregu rodziny i alkoholik sam wreszcie szuka pomocy u profesjonalistow – zapewni sobie zmniejszenie problemow zwiazanych z piciem. Korzysta bowiem z tych osob jako Wybawcow. A ta sytuacja utrzymuje Zaczarowane Kolo Zaprzeczen w ciaglych obrotach. Rodzina, ktorej poprzednio powiedziano, ze u chorego nie ma objawow alkoholizmu – teraz jest pouczona, ze sposobem obchodzenia sie z ta choroba jest usuwanie symptomow, zamiast leczenie zasadniczych przyczyn. Te same osoby, ktore nie potrafily odkryc choroby w jej poczatkowym stanie – teraz moga leczyc jej bardziej zaawansowane objawy pomagajac alkoholikowi w obrachunku jego Zaczarowanego Kola Zaprzeczen. Rodzine przekonuje to jeszcze bardziej, ze nic juz nie mozna poradzic. Jesli nawet czlonek rodziny probuje uzyskac pomoc dla samego siebie, czy tez alkoholika – rola zawodowego doradcy ujawnia sie jako rola Wybawcy, a nie rola osoby prowadzacej rodzine i samego chorego co trwalego programu kuracji. Poniewaz Wybawca jest pierwsza osoba na scenie – wplywa on na pozostalych aktorow drugiego aktu, ktorzy nadaja kierunek w tej czesci sztuki. W ten sposob zle poinformowany zawodowy doradca pomaga wszystkim powrocic do Zaczarowanego Kola Zaprzeczen.

Zona jest sama.

Kolejna przyczyna wymagajaca udzielenia pomocy zonie alkoholika przy podjeciu przez nia planu kuracji meza jest opinia publiczna. Jesli zona zmieni swa role i zacznie zachowywac sie w zupelnie nowy sposob, odkryje, ze zostala calkowicie osamotniona. Przyjaciele, krewni, znajomi beda ja traktowac jak aktora, ktory porzuca sztuke, kiedy nie ma kto obsadzic jego roli. Najbardziej drastycznie uwidacznia sie to w momencie, gdy zona dobrowolnie lub z koniecznosci opusci meza. Niektore zony potrafia zmienic role dzieki rozmowie z doradca, ktory ma minimum wiedzy o alkoholizmie. Inne zmieniaja swa postawe dzieki udziale w grupach terapeutycznych prowadzonych przez psychologow w poradniach odwykowych lub w zakladzie leczenia odwykowego. Jeszcze inne odzyskuja rownowage duchowa i zrozumienie swej roli, dzieki braniu udzialu w mityngach grup rodzinnych Al.-anon. Niezmiernie wazne dla zony jest poznanie w grupie Al.-anon przyjaciol, ktorzy juz wczesniej podjeli probe zagrozenia swej roli i odniesli sukces. Krewni i przyjaciele beda jej ciagle mowili, jak zla jest ta nowa rola i dlatego kontakt z ludzmi, ktorzy w grupie rozumieja jej problem i daja jej normalne wsparcie jest bardzo wazny. Najwiekszym bledem popelnianym przez kobiety, ktore cierpia z powodu pijanstwa meza i szukaja drog wyjscia, jest szukanie w grupie wyraznych wskazowek, jak postepowac, by natychmiast powstrzymac swego meza od picia. Nie zdaja sobie one sprawy, ze nauczenie sie roli w malzenstwie z alkoholikiem zabierze im wiele czasu. Zanim spowodowane piciem meza emocje ulegna wyciszeniu i bedzie ona mogla nauczyc sie postepowac w nowy sposob, przez dlugi okres bedzie musiala regularnie co tydzien uczestniczyc w mityngach Al.-alnon i spotkaniach grup terapeutycznych. Czasem inni uczestnicy naszej sztuki nie zechca nauczyc sie postepowac w nowych rolach i zona bedzie musiala pozostac z pomocna grupa, zanim jej nastawienie po dwoch, trzech latach pozwoli nareszcie wziac alkoholikowi w swe rece odpowiedzialnosc za swe losy. Zona powinna przede wszystkim szukac pomocy dla samej siebie, aby wyleczyc sie z wlasnego leku, depresji, goryczy i innych niszczycielskich emocji, jakie wywolalo u niej malzenstwo z alkoholikiem. W miare zmieniania sie emocji zony z reguly dochodzi takze do zmiany sposobu picia alkoholika i czesto doprowadza to do uleczenia choroby meza. Tylko niewielu mezczyzn potrafi zniesc taka drastyczna zmiane dokonujaca sie w zonach bez rownie drastycznej zmiany w ich zyciu. Ale tak korzystna zmiana nie moze byc gwarantowana natychmiast. Wiele zon szuka wiec jakiejkolwiek pomocy, ale dostrzegajac, ze problemy malzenskie nie zostaja natychmiast wygladzone – zaniedbuja program.

Aby uniknac skrzywdzenia dzieci, zona musi szukac pomocy poza kregiem rodziny i przyjaciol. Kiedy odgrywa role Prowokatora – dzieci czesto znajduja sie w rozterce czuja zagrozenie uczuciowe zarowno ze strony chorego ojca, jak i ze strony chorej matki. Jezeli i ona w odpowiednim czasie szuka i znajduje pomoc – moze zapobiec wielu nieszczesciom spadajacym na jej dzieci w wyniku jej wlasnych reakcji na zachowywanie sie meza. Jesli wytrwa na swej drodze – obroni swe dzieci przed wielu nieszczesciami i pomoze mezowi w odkryciu drogi do jego wyzdrowienia. A wiec realna szansa uzdrowienia jest nie szukanie pomocy dla meza w rozwiazywaniu jego klopotow spowodowanych piciem, ale w poszukiwaniu tej pomocy dla samej siebie i stale korzystanie z niej przez dlugi okres.

Kwestia moralna

W calym tym procesie bardzo istotne sa zasady moralne. Nikt nie ma prawa odgrywania roli Pana Boga i wymagania, by ktokolwiek zaprzestal picia. Alkoholik wystepuje w czasie picia jako "bozek" – dyktuje kazdemu co ma robic, kiedy sam nie liczy sie z nikim i robi co chce. W postawie takiej utwierdza go wspierajacy zespol aktorow. Zona ma moralne prawo odmowic posluszenstwa mezowi, ktory zachowuje sie jakby byl Panem Bogiem, wymagajacym by kazde jego zyczenie bylo spelnione. W praktyce mezowi nie mozna wiele przetlumaczyc, gdyz odmawia on sluchania argumentow zony. Jedynym sposobem zakomunikowania tego co sie mysli jest uwolnienie sie spod jego kontroli i dyktatury. Ta niezaleznosc moze byc praktykowana w milczeniu, nie ma potrzeby wyglaszac jej slownie. Musi wiec ona nauczyc sie przekazywania swych sygnalow przez postepowanie w nowy sposob. W tej dlugotrwalej kuracji emocjonalnej moga zonie przeszkadzac dwie rzeczy: maz zaskoczony zmiana postepowania zony moze reagowac wyrazami niezadowolenia, pogrozkami a nawet brutalnoscia, po drugie – obowiazki domowe, szczegolnie jesli sa male dzieci, moga przeszkadzac zonie w systematycznym udziale w mityngach Al.- anon, spotkaniach terapeutycznych. Wizytach u lekarzy. Niewiele mezow alkoholikow zgodzi sie na zaopiekowanie sie wieczorem dziecmi, kiedy zona pojdzie na mityng. Szczegolnie, kiedy maz pije, nie powinno sie go obarczac taka odpowiedzialnoscia. Jezeli malzenstwo zostalo zawarte w przecietnym wieku, w okresie kiedy choroba alkoholowa nie byla jeszcze rozwinieta, zona jest pierwsza osoba , ktora znajdzie sie Zaczarowanym Kole Zaprzeczen alkoholika, gdy choroba sie rozwinie. Wybawca i Ofiara swoje role zaczna grac dopiero wiele lat poznej. Jesli kuracja ma byc podjeta, zanim choroba w pelni sie rozwinie, pierwsze kroki musi podjac zona. Dzis wiekszosc ludzi, w tym wielu profesjonalistow, nie chce uznac alkoholizmu jako choroby, zanim nie rozwinie sie ona w calkowita zaleznosc. Dlatego zona znajduje sie w roli pionierki w szukaniu pomocy. Jesli ksiadz bedzie potepial picie, bedzie sie ona wstydzila zwrocic sie do niego ze swym problemem rodzinnym. Jesli lekarz nie rozpozna alkoholizmu w jego poczatkowym stadium, odcieta zostanie pomoc medyczna. Kiedy w wyniku picia meza warunki stana sie nie do zniesienia i zona zwraca sie o pomoc do prawnika, moze on rozprawiac na temat separacji lub rozwodu jako jedynego sposobu rozwiazania problemu. Wzmaga to u zony poczucie beznadziejnosci i poraza ja perspektywa oczekiwanych cierpien i klopotow w przypadku proby przerwania Zaczarowanego Kola Zaprzeczen. Dlatego wiekszosc zon pozostaje w tym kole lub powraca do tego kola po krotkotrwalej probie wyrwania sie z jego mocy.

Dopoki nie nastapi dramatyczna zmiana w naszym obyczajowym nastawieniu do picia i alkoholizmu, czlonek rodziny ktory pragnie zapoczatkowac plan kuracji alkoholizmu musi miec swiadomosc, ze to bedzie dluga i uciazliwa droga.

Jesli jednak zona lub inny czlonek rodziny szczerze pragnie wziac udzial w cotygodniowym programie specjalnej kuracji: terapii, grupie Al.-anon, czy tez innej pomocy profesjonalnej i jest gotowa przez okres kilku miesiecy uczestniczyc w tej terapii, nastapia zazwyczaj zmiany nie tylko w jej wlasnym zyciu, ale takze w zyciu alkoholika. Zona nie moze podjac sie takiej zmiany zanim nie zostanie przeswiadczona, ze jest to najwlasciwsza decyzja, zgodna z zasadami moralnymi. Dlatego musi ona poznac prawdziwa nature alkoholizmu. Musi miec takze odwage przeciwstawienia sie opozycji meza. Nie mozna sie spodziewac od zony, aby mogla dzialac ponad wlasne mozliwosci emocjonalne lub finansowe. Jezeli jednak wytrwa w swym postanowieniu – uzyska szanse rozwiazania problemow, ktore poczatkowo wydaly sie jej nazbyt trudne do rozwiazania. Nie ma latwego sposobu zatrzymywania Zaczarowanego Kola Zaprzeczen, poniewaz, jest to bardziej bolesne niz utrzymanie tego kola w zwyklych obrotach. Nie sposob takze podjac zwykla recepte, opis metod, jakie mogliby zastosowac wszyscy aktorzy tej sztuki. Kazdy przypadek jest inny, choc podloze dramatu jest takie same. Czlonek rodziny widzi Zaczarowane Kolo, w ktorym alkoholik sie obraca, ale czesto nie dostrzega, ze sam jest tym, ktory pomaga alkoholikowi to kolo obracac. Najwieksza przeszkoda w zatrzymaniu tego powtarzajacego sie cyklu jest lek iz alkoholik pozostanie bezradny, bez pomocy. To co rodzina uwaza za pomocne – w rzeczywistosci jest wlasnie tym, co pozwala mu pic w dalszym ciagu, co pozwala mu na ciagle korzystanie z cudownego leku na wszystkie klopoty.

Rozpoczecie Kuracji.

Jezeli alkoholik wola o pomoc – powinno to zostac uzyte jako okazja do wprowadzenia alkoholika i jego rodziny w planowany program kuracji. Profesjonalista, ktory ma do czynienia z alkoholikiem lub jego rodzina powinien znac mechanizmy radzenia sobie przez alkoholika w wychodzeniu z choroby. Istnieje w tym celu literatura, ktora mozna otrzymac w lokalnych grupach AA lub Al.-anon. Wyspecjalizowane osrodki zajmujace sie problemami alkoholizmu prowadza tez krotkotrwale spotkania dla profesjonalistow z intensywnymi wykladami. Lekarz, ktory w swojej praktyce spotyka sie z alkoholikami ma szanse uzyskac niezbedna wiedze w tych osrodkach. Jezeli zona przypuszcza, ze maz ma problem z piciem, albo ze pije zbyt wiele i zbyt czesto – powinna niezwlocznie zwrocic sie o pomoc i rade, azeby obrac plan kuracji najbardziej odpowiadajacy jej potrzebom. Niezaleznie jaki rodzaj pomocy wybierze – nie powinna ona rezygnowac z tej pomocy po kilku spotkaniach z profesjonalistami lub z grupa Al.-anon. Staly kontakt jest konieczny, chociaz wiele zon odkrywa, iz udzial w spotkaniach zabiera im zbyt wiele czasu i nie daje natychmiastowych sukcesow. Panujaca w naszym spoleczenstwie tolerancja dla alkoholu i nietolerancja dla podejmujacego leczenie alkoholika stwarza dla zony szukajacej pomocy jeszcze jedna wazna przeszkode: musi ona szukac pomocy dla samej siebie, o ile nie chce, by choroba alkoholizmu zrujnowala ja calkowicie, a wraz z nia reszty rodziny, by zniszczyla jej malzenstwo.

Pomoc Przez Al.- anon

Najbardziej skutecznym i najbardziej rozpowszechnionym w swiecie zrodlem pomocy dla rodziny alkoholika jest dzis Al.-anon, podobnie jak dla samego alkoholika AA. Obie te wspolnoty samopomocowe istnieja we wszystkich miastach Polski. Informacji o Al.-anon udzielaja takze osrodki leczenia alkoholikow i poradnie odwykowe. Niektore poradnie odwykowe prowadza tez grup terapeutyczne dla rodzin alkoholikow pod kierownictwem wytrawnych psychologow. Mozna tam uzyskac madre i pomocne wskazowki dla siebie. Powtorzmy raz jeszcze: Zona powinna szukac zrodla pomocy dla samej siebie i jest to jedyny sposob na przerwanie Zaczarowanego Kola Zaprzeczen. Kiedy zona znajdzie zrodlo pomocy – musi z niego stale korzystac i budowac sposob wlasnej kuracji, o ile to mozliwe – w ramach istniejacej juz grupy. Podjecie takiego programu kuracji moze spowodowac wiele cierpien, krytycznych sytuacji i powiklan, ale po uplywie odpowiedniego czasu bedzie to o wiele mniej bolesne, anizeli ciagle pomaganie alkoholikowi w jego nalogu picia przez wspieranie go w utrzymaniu na ciaglych obrotach Zaczarowanego Kola Zaprzeczen.

Zona Alkoholiczka.

Dla tych ktorzy pragna utrzymac w ruchu Zaczarowane Kolo Zaprzeczen dla alkoholiczki, sposob jest nieslychanie prosty. Maz w trzecim akcie przejmuje wszystkie trzy role – Wybawcy, Ofiary i Prowokatora. Jesli pragnie uzdrowienia zony, musi te trzy role zmienic i potrzebuje do tego wiele skuteczniejszej pomocy, niz zona alkoholika. Maz zazwyczaj przeczy temu, ze potrzebuje pomocy, dlatego wlasnie dramat Zaczarowanego Kola Zaprzeczen toczy sie dalej.

Wskazowki dla rodziny.

1. Postaraj sie o literature na temat alkoholizmu, aby poznac mechanizmy choroby.

2. Odszukaj w najblizszym sasiedztwie placowki poradnictwa przeciwalkoholowego, aby wiedziec jaka pomoc moze byc dostepna dla alkoholika.

3. Uczeszczajac regularnie na mityngi Al.-anon, korzystaj takze z pomocy profesjonalistow. Jezeli w tej miejscowosci nie ma grupy Al.-anon – korzystaj z otwartych mityngow AA.

4. Musisz uswiadomic sobie, ze rodzina moze spowodowac rozpoczecie programu kuracji alkoholowej, ale moze tez spowodowac rozwoj choroby. Niezbednym warunkiem pozytywnej kuracji alkoholika jest zmiana tradycyjnych rol w tym dramacie calej rodziny.

Uwaga : matki z malymi dziecmi maja trudnosci w uczeszczaniu na wieczorne mityngi Al.-anon, gdyz meza nie powinno sie obarczac opieka nad dziecmi, kiedy pije, lub nie moze tego robic, gdy uczeszcza na grupy AA. W takim przypadku jedna z grup Al-anon powinna rozpoczynac mityngi nieco wczesniej i znalezc osobe, ktora zajmowac sie bedzie dziecmi matek bioracych udzial w mityngu Al-anon. Swiadomosc matki, ze dziecko jest bezpieczne w czasie, gdy ona uczestniczy w mityngu pozwala matce lepiej skupic sie nad trescia programu.
_________________
pozytywna motywacja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum na temat przemocy w rodzinie Strona Główna -> Forum ogólne o przemocy w rodzinie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group